Arı Kolonisi Destek Kovanı

Üçlü Destek Kovanı

Şahsen benim böyle bir  deneyimim olmadı ama, yapan arkadaşlar var ve olumlu eleştirilerini de göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum.  Dörtlü destek kovanı böyle tanımlanıyor, 4×7=28 çerçeve, üçlü destek kovanı 3×7=21 çita destek kovanı. Dörtlü epeyce bir ağır olduğu için üçlü destek kovanı tercih ediliyor ki, bu  konuda çalışması olan bir arkadaşımın ifadesi ile, ‘üçlü de arı daha iyi çalışıyor, sanırım ana arı kokusu daha iyi yayılıyor’ diye ifade etti.

Destek kovanı nasıl kullanılıyor, üçlü ya da dörtlü, aralarında hava sirkülasyonu olan bu kovanlarda  ana arıların yaydığı (kraliçe kokusu) arılarda verimi artırıyor (kesin bir bilgi değildir, böyle anlatılıyor), ana arılar kıskançlık nedeniyle daha çok yumurta atıyor.

Diyelim ki aldınız bir tane üçlü destek kovanı, yapmanız gereken arılık içerisinde ki en gözde arılarınızın üç kolonisini bu kovana aktarmak olacaktır. Önemli nokta şerbetle bolca beslemeniz olacaktır, tabi ki bu esnada arıların polen de getirmesi gerekir, polenli kek bu işte verimli olur mu? yaşamak lazım.  Dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de,  destek kovanında ki ne kadar yavrulu çita varsa alıpta başka kovana verilmemelidir, sonuçta kovan söner. Bunu matamatiksel bir hesaplama yaparak almalısınız, o kadarlık arıcılık bilginiz yok ise, bu işe hiç kalkışmayın derim.

Destek Kovanı Üst Görünüşü

Destek kovanı, aslında bu her arıcının yapması gereken bir uygulama, illa ki üçlü ya da dörtlü destek kovanı şart değil. Ben yıllardır standart kovanlarda bu işlemi yaparım, nasıl mı, iyi yumurta atan genç analı 10 adet arı kolonisini belirlerim ki bu iş için de iyi bir takipçi olmanız lazım (not defteri şart). Bu kolonileri sürekli beslemeye tabi tutarak belirli sayıda ki kapalı yavrulu çitaları bal mevsimine hazırladığım arılara takviye yaparım.

Arıcı ve aynı zamanda arı kovanı imalatçısı olup da böyle bir yazı yazanı da zor  bulursunuz lakin, İnternette bakıyorum,   ‘dörtlü destek kovanıyla  5 arımı yüz arı yaptım’ bu ve bunun gibi yazılar satın almaya cezbedici hikayeler. Evet oladabilir ama, illa ki arıcılık bilginizin yüksek olması gerekir mesala, bu destek kovanına aktaracağınız arıların ne yapıp yapmadığını önceden keşfetmiş olmanız lazım.

Üçlü destek kovanı fiyatı 15o0 liradır, bu fiyata kargo dahildir, bu ürün genelde stoklarımızda bulunmaktadır.

 

10 Yorum Var “Arı Kolonisi Destek Kovanı

 • merhaba ustam bunun çok yaygın bir uygulama olduğunu öğrendiğimde çok şaşırdım .youtube ta kullanan kişiler var . İşgemdeki yerinizi duydum arkadaşlardan ustalığınızı da anlata anlata bitiremediler . En yakın zamanda alış verişe gelecem. İyi günler.

 • KOLNI DESDEK KOVANI İÇ ÖLÇLERI CITA BOYU DERNLGI VE USDE KI ŞELBETLİK KAÇ KILO ALYOR 3 LU KOLNI DESDEK KOVANI SORYORUM FİYATI

  • Selamlar, üçlü koloni destek kovanı dış ölçüleri G: 890 mm D: 505 mm Y: 280 mm İç ölçüleri her bölüm 267 mm 7 çerçevelik. Çerçeve ölçüleri üst çita 472 mm Genişlik 25 mm Yanak 230 mm yanak genişliği 36 mm standart langstroth ölçülerinde. Şurupluklar diğer lanstroth kovanlardaki gibi son çita olarak bölümler içerisinde yer alır, ayrıca üst kapak altına şurupluk yerleştirmek isterseniz üst kapağın içi yüksekliğini değiştirmek gerekir. 21 çitalı 3lü koloni destek kovanı fiyati 250TL olarak belirlenmiştir. Arıcılık sitesine gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

 • Merhaba, ben bu 3lü destek kovanını nasıl temin edebilirim? Yeriniz nerde, ve de kargo ücreti ne kadar olur bu konularda bilgi verir misiniz?
  Teşekkürler

  • Mersin’in Tarsus ilçesindeyim 05398482541 tel nom bu ararsan yardımcı olmaya çalışırım

 • Ben her yıl Eylül ayının sonunda fiyat güncellemesi yaparım, dolar yükselmiş, faiz artmış diye çizgimi değiştirmedim yine Eylül sonuna kadar fiyatlarım aynı yani 250 lira. Ekim başında duruma bakacağiz piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yapacağız, bir aklımda diyor ki krize inat aynı fiyatlardan satmaya devam et, ufak tefek bişiler kalıyorsa şükür der devam ederiz.

 • Paylaştığınız bilgiler çok güzel. Sağolun şu an ki fiyatını üçlükovanın fiyatıni öğrenebilirmiyim.

  • Bu yorum çok geç fark ettim özür dilerim kardeş, fiyatımız şu an için aynı 250 liradan satıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.