Arılık ne demektir?

Arılık

Arılık

Arıcılık sitesi olarak arılık nedir? ne manaya gelmektedir? sorusunun da cevabını vermek gerekir diye düşündüm.  Elbette ki Türk Dil Kurumunun  bu kelime için verdiği cevabı o kurumun sitesine girip öğrenebilirsiniz. Benim amacım sizlere özellikle ‘bir arılık atarsın’ ya da ‘ küçük bir arılık verdim’ gibi halk arasında konuşulan bu tabirin ne manaya geldiğini anlatmak.

Eminim sizinde çok sık olmasa da mutlaka duymuş olduğunuz bu kelimenin anlamı aslında arıcılık faaliyetinde bulunan kişilerin çok sıkça rastladıkları bir kelimedir. Özellikle gezginci arıcılar arı kovanlarını dağ bayır gezdirir ve konaklayacak bir yer ararlar. Nektarı bol, arı kovanları için uygun bir yer bulur ve bu tarlanın, arsanın sahibini arar. Arazi sahibi bu konaklama için küçük bir ücret talep edebilir ve işte buna arılık parası denir. Elbette ki her arazi sahibi böyle bir talep de bulunmaz ama o takdir de de arıcı bir iyi niyet olsun diye az bir miktar bal ikram eder. Piyasa şartlarına göre küçük miktarlarda ödenen bu paraya ya da bala arılık parası denir.

İkinci bir anlamı ise, arı kovanlarının bulunduğu yere arılık denir. Örneğin arıcılar ‘arılıktayım, arılığa gideceğim’ gibi cümleler kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.