Kanallı Bal Çitası

Kanallı Çita

Aslında bal çitası hakkında daha önce de bir kaç tane bilgilendirme amaçlı yazı yazıp arıcı dostlar ile paylaşmıştım.  Bu akşam ise  kanallı kovan çerçevesi nedir? bu tip çerçevelerin kullanımı bize ne faydalar, kanallı kovan çerçevesi fiyatları  gibi bilgileri paylaşmaya çalışacağım.  Fazla detaylara girmeyeceğim çünkü; bal petek çitası başlıklı yazımızda bu konu hakkında yeterince bilgiler verdiğimi düşünüyorum.

Kanallı bal çitası,  fenni arı kovanları bilindiği üzere içerisinde 10 adet temel peteklerin takılabileceği çerçeve bulundurur.   Bu çerçevelerin üst kısmında ise 2,5x2x47.2  (47,2  bölgeden bölgeye değişebilen esnek bir ölçüdür) ölçüsünde bir çita olur,  bu çitanın alt tarafında ve tam merkezinde boydan boya  temel peteğin girebileceği ölçüde bir kanal açılmış ise işte buna  kanallı bal çitası denir.  Arıcılık adına getirisi işi bilenler için oldukça fazladır, bilmeyenlerde zamanla öğrenir diye düşünüyorum.  Bir kaç basit örnek verecek olursak;  iyi ortalanmadan takılmış peteğin bir yüzüne ana arı genelde yumurta atmaz ve arılar o alanda iş yapamaz sadece vakit geçirirler,  iki tarafı yumurta atılmış petek ile tek taraflı peteğin farkını siz hesap edin, koloni gelişiminde büyük aksamalar olur.  Kanalsız çitaya peteği tam merkezleyerek takmak da zor bir iş, ustalık ister, bu sorunları bilen arıcılar elbette ki tam ortalar ve takar ama bu epeyce de zaman alır.  Bu işi birde binlerce yaptığınızı düşünün, mum kaybınızı hesap edin, sanırım sizler de hemen bu hesapları yapacaksınızdır.

Temel Petek Çitayı Tam Ortalamış

Türkiye’de kanallı bal çitasını ben icat ettim diyemem lakin, uzun yıllardır yapar ve satarım ve de şunu söylemeden geçmek de istemiyorum,  yüksek bal verimi elde edebilmek emin olun küçük detaylarda gizlidir. Bu çitayı benden alasınız diye ürünü ballandırmaya çalıştığımı zannetmeyin ama mutlaka bu çita ile sezona girin derim. Zaten ki, eminim etrafınızda da bu işi yapanlar vardır, arı kovanı satın alırken bu detaylara da bakın yoksa, olmasını isteyin illa ki ucuzu en ucuzu da arayan biriyseniz  o tip  kovanlarda bu detayları bulamazsınız.  Bu konu hakkında yukarıda ki  resimleri dikkatli incelemenizi tavsiye ederim, eminim ki sizlerin de kafasına yatacak ve en kısa zamanda bütün çitalar da bu detayı arayacaksınız.

Kanallı bal çitası fiyatları;  çakılmamış, paketli, tanesi 17 lira

Demonte Arı Kovanı Çitası

Türkiye’nin her yerine  ücretsiz kargo.

Kanalı Açılmış Çitalar

4 Yorum Var “Kanallı Bal Çitası

  • Merhaba, arıcılığa yeni başlıyorum, kanallı çıta sizin de dediğini gibi tam bize göre o halde. Peki bu çıtada tel gerecekmiyiz? tam kullanım nasıldır? anklatırmısınız rica etsem? teşekkür ederim.

    • Bir çitaya arı 2,5 kilo, 3 kilo ve hatta daha da ağır bal yaptığına göre tel çekmek mutlak önem arzetmektedir. Tel çekmeden bal çitası kullanılır mı? kullanılır, sabit arıcı isen, bu işi profosyonelce yapıyorsan olabilir ancak size tavsiyem mutlaka tel çekin.

    • 05398482541 ulaşabilirsiniz şu an için, de monte ya da çakılmış bal çitası elimizde mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.