Ham Petek Ne Zaman Verilmeli

Şurupluk Altına Dalak görüntüsü

Şurupluk Altına Dalak görüntüsü

Türkiye’de ve Dünya genelinde arıcılık bilgileri bulunulan coğrafi konum ile doğrudan ilintilidir.  Temel petek ya da diğer adıyla ham petek her arıcının özlemle beklediği erken baharda arılara veriliyor olsa da, bir çok arı sevdalısı bu konu hakkında yanlışlıklar yapmaktadır.  Yüksek rekoltede bal verimi için petek kabarttırmak şarttır ve asla hatayı tolore edemeyiz. Bu konu hakkında bilgi kirliliği oldukça fazla olsa da, bu işin duayenleri de her fırsatta arıcılara bilgilerini değişik platformlarda aktarmaktadır.  Arıcının yapması gereken sadece biraz araştırma ve dikkatlice bu bilgileri  arı kovanları içerisinde uygulamak olacaktır.  En azından arılık içerisinde bir kaç kovanı test kovanı olarak gözlemleme yapmalı ve sonuca göre hareket etmelidir.  Şimdi siz Google arama butonuna ‘arıya ham petek verme yöntemleri‘ yazsanız eminim önünüze yüzlerce sayfa sonuç çıkar ve yine eminim ki her sonuç da birbirinden farklı bilgiler içerir. Öyle ya sonuçta bende kendi tecrübelerimden yola çıkarak sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğim. Siz en iyisi dediğim gibi bir kaç test kovanı ile gözlemleme yapın ve böylece kendi doğrunuzu oluşturun.

Ham petek ne zaman verilir?  Yöreye göre erken baharda arılar hareketlenmeye başlar ve arıcı bu zamanı iyi kollamalıdır. Şahsen ben burada Mart ayı, Nisan ayı gibi kesin bir şey söylemek istemiyorum, zaten usta arıcılar bu konuyu bilir. Hobi arıcısı ya da yeni başlayan bir arıcı için ise en güzel örnek yukarıda ki resim olsa gerek. Resimde gördüğünüz şurupluğun altı arılar tarafından örülmüş yani dalak tabir ettiğimiz olayı gerçekleştirmiş.  İşte bu kovan temel petek istiyor demektir ve vakit geçirmeden verilmelidir. Peki, temel peteği nereye vermeliyim derseniz? ben sağdan sola sayıp, en sondan bir önceki araya koyuyorum. Tabi ki bu güçlü koloniler için yani en az dolu 7 çitalı arı için.  Zayıf kolonilere ben 7 ya da 8 çıta olana kadar ham petek vermem, kabarmış petek veririm.  Güçlü kolonilere 2 ve 9. sıralara da ham petek verilebilir, şurup desteğiyle de kısa zamanda kabartılmış peteklere sahip olabilirsiniz. Çift taraflı şurupluk kullanılabilir, arılığınıza ne sıklık ile  gittiğiniz oranda beslemeyi yapabilirsiniz. İdeal olanı bence her gün birazcık, 2 güne bir gidiliyor ise biraz fazla, haftada bir gidiliyor ise, şurupluk tam doldurulmalı.

Fazladan Verilmiş Bir Temel Petek Görüntüsü

Fazladan Verilmiş Bir Temel Petek Görüntüsü

Petek kabartmada şurup vermenin önemi; Doğada çok büyük nektar akımı yoksa arıcı şurup vererek petek kabartmak zorundadır. Verilecek şurup ölçüsü ise 1 su, 1.5 şeker olmalıdır, bire bir verenler olsa da ben bu yöntemi uyguluyorum. Eğer petekli bal satışı yapıyor iseniz,  ham petekler kabartılınca ana arı yumurta atmadan alıp, gölge bir yerde farklı bir kovan içerisinde muhafaza etmelisiniz. Bu zamanda arı kelebeği ve güve oluşturacak bir ortam yoktur zaten, bal akım zamanına kadar bir şey olmaz.

Kovan içerisinde fazladan ham petek olursa ne  olur? resimde gördüğünüz olur, arılar bir bölgeyi kabartır, oraya yumurta atar, biraz bal depolar velhasılı aynı resimde gördüğünüz gibi bir durum ortaya çıkar. Bu resmi arşivden zor buldum, arıcılık işine ilk başladığım sezondu, fazladan petek vermenin bir zararı olmaz sanıyordum maalesef yaşayarak öğrendim ki zararlı bir uygulama imiş.

Son olarak sizlere söyleyeceğim, arılar dalak örmeye geçmemiş ise ham petek vermek zararlı bir işlemdir, resimde gördüğünüz şurupluk altında ki dalak ham petek isteyen arı kolonisinin bence işaretidir.  Bundan sonrası arıcılık tecrübesiyle alakalı, beslemeyle alakalı, zamanla alakalı, doğayla alakalı kısacası gerisi Allah deyip işinize bakacaksınız.

Arkadaşlar, ben bahar aylarında bu yöntemi uyguluyorum, sıkıntı olmadı şükür ama, hatalı bir durum söz konusu ise yorum bölümünden bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim, saygılarımla.

 

2 Yorum Var “Ham Petek Ne Zaman Verilmeli

  • Ben yeni ariciliga baslayacagim 2 kovan arim var yeni aldim ogul ariya surup vermem lazimmi yoksa böyle devammi edecek arilar 5 er cita bide aciklamani okudum petek verme icin bilgilendirmen cok faydali olmus tsk ederim

    • Evet lazım, şurup ver ki, arı petek kabartsın, kovanı benimsesin, şurup vererek popülasyonun artmasınada fayda sağlamış olursun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.