Hakiki Petek Balı Satanlar

Satışa Hazır Petekli Bal

Satışa Hazır Petekli Bal

Petek balı arıcılık sektörü içerisinde ciddi tartışmaların yaşandığı, bu işin duayenleri tarafından bile farkındalık gösteren bir konudur. Bazılarına göre süzme bal,  bazılarına göre ise petekli bal, bu iki görüşünde kendi çapında haklılık payları elbette var. Ancak, şu görüş bence biraz daha baskın görülüyor, petek balı hileye uygun değildir, süzme balın sahtesini zaten bırakın 5 on yılı epeyce eski tarihlere kadar uzanan bir yolculukta bulabilirsiniz.  Yani, petek balının sahtesini henüz yapamadılar, yapıyorlar yapmasına da birazcık dikkatli göz hemen anlıyor. Bu konuyla alakasız birisi bile yapay doldurulmuş ve üzeri silikonla sırlanma görüntüsü verilmeye çalışılmış bir peteği sanırım hemen anlar, çok acemice yapılmış, İnternet ortamında  ki videoları bir çok kimse görmüştür, diye düşünüyorum.  Elbette ki şekerli bal üreten ve petekli bal satanlar en azından hiç olmazsa, kalite değeri düşük de olsa süzme ya da petekli bal satışı yapıyorlar, onları ayrı bir kategori de değerlendirmeyi de ihmal etmemek gerekir.

Yaklaşık 15 senedir gerçek bal üretimi yapan ve özellikle petekli bal satan birisi olarak, bütün olumsuz koşullara ve haksız rekabet ortamına karşın kaliteden asla ödün vermeden, arıcılık aşkı ile çalışmalarına devam eden birisiyim.  Her ne kadar arılık sahipleri süzme bal satışını tercih etse de ben ille de petekli bal diyorum. Belki bu şahsen petekli balı seviyor olmamdan kaynaklanıyor olabilir ama,  damak tadını ticari  kazanç içinde değiştirmek bence olacak iş değil. Ticari dedim çünkü, süzme bal satışı  bal satanlar için daha kazançlı bir yoldur. Nedeni ise, balı süzülen petek bir  sonraki arıcılık sezonu için çak avantajlı bir sermaye olacaktır. İşte bu yüzdendir ki arıcılar süzme balı önerirler, petekli balı  yermeseler de, pek de övgü ile bahsetmezler.

2016 Arıcılık sezonu hayal kırıklığı yaratsa da 2017 sezonu hazırlıkları başladı bile. Bizde bal hasadımızı yaptık az ya da çok biraz balımız oldu, yine belirli müşterilerimize sattık, çok şükür ufak tefek de olsa bir şeyler oldu, hamdolsun. Yıllardır müşteri potansiyelimiz katlanarak artsa da malum çağ İnternet çağı olduğu için bizde www.arıcılıksitesi.com web  sitemizi yayına geçirdik. Henüz bir beklentimiz olmasa da inşallah önümüzde ki sezona iyi bir başlangıç yapacağız ve buradan da bal satışı yapacağız.  Fakat bu satışlarımız diğer sitelerden biraz farklı olacak, kredi kartı, kapıdan ödeme ya da  buna benzer yöntemler olmayacak. Biz yine birebir telefon görüşmesi, gerekirse  numune bazında gönderim gibi seçenekleri de ziyaretçilerimize sunacağız. Referans noktalarımız da olacak, analiz raporlarımız da yani, kısacası güvenilir bir ortamda satış yapacağız, alan da memnun olacak satanda,  Resimde gördüğünüz ambalajlanmış petek balı tam 1 kilogram geliyor, genel olarak  amabalaj şeklimiz bu  ancak, önümüzde ki sezona  ikişer kiloluk petekli bal satışımız da olacak.

Petekli bal satışı farklı yörelere göre fiyatlandırılsa da ben bu yıl kilosunu 70 liradan sattım, zaten çok fazla bir üretimim olmadığı için kısa zamanda da tükendi, seneye fiyat ne olur bilmiyorum, o zaman değerlendireceğiz bunu. Hiç kimse yoğurdum kara demez ama, benim sattığım bal hakiki petek balıdır, kır balıdır ve rakım olarak 1250 metrede, katkısız, şekersiz, ısıl işlem görmeden, kalıtımsız gerçek baldır, bal analiz raporu vardır.

Bal satışımız sadece kendi  üretimiz olan ballardan yapılmaktadır, ne olduğu bilinmeyen balları asla bünyemizde bulundurmayız ve hatta arılarımıza yem olarak dahi vermeyiz.  2017 sezonuna inşallah çok ciddi hazırlanıyoruz, yaklaşık hedef 300 kovan arı ve 9 ton bal ve yine inşallah hep birlikte ağızlarımızı tadlandıracağız.

Hakiki petekli bal satanlar başlıklı yazımızda sizlere an itibarı ile sadece kendi üretimimiz olan baldan bahsettik, mutlaka ve illaki bu işi ciddi olarak yapan başka firmalar da vardır. Eğer bal satın almak istiyorsanız her zaman ve sıkça bahsettiğimiz gibi balı muhakkak tanıdığınız ve bildiğiniz kişilerden alın, görsel reklamların ışıltısına çok daha titizlikle bakın. Unutmayın ki, şekerin kilosunun 4 lira olduğu yerde, reçelin kavanozunun 30 lira olduğu yerde gerçek balı  gülünç denecek rakamlara asla satın alamazsınız, saygılarımla.

1 Yorum Var “Hakiki Petek Balı Satanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.