Arı Kovanı Ölçüleri

Türkiye’de kullanılan arı kovanlarının ölçüleri çok farklılıklar gösterse de genel anlamda standart kovan ölçüsü langstroth ölçüleridir. Dadant tipi kovanlar daha çok Karadeniz bölgesinde kullanılmaktadır.  Arıcılık işinde profosyenelleşmiş kişiler arılıklarında bulunan kovanların standart ölçülerde olmasına çok dikkat etmektedirler. Bu konu da başlı başına bir makale konusu olduğu için ben sadece bu yazımda standart arı kovanı ölçüleri ve detaylarından bahsedeceğim.

Arı Kovanı Ön Tahtası

Arı Kovanı Ön Tahtası

Arı kovanı ön tahtası; dıştan dışa 26×42.5, tahta kalınlığı 2.5 santim. Ön tahtanın üç tarafı 2.5×1 santim (lamba) yani kertme işlemi yapılacak. Ayrıca arı giriş çıkışı için resimde görüldüğü üzere 14 santim genişliğinde, 1 santim yüksekliğinde  uçuş deliği olacak. Yine bunlara ek olarak uçuş tahtası kapatma esnasında arıların ezilmemesi için 5 santim yüksekliğinde 8 milim derinliğinde ve 18 santim genişliğinde bir oyma işlemi yapılmalıdır.

Arı kovanı arka tahtası; dıştan dışa 28×42.5, yine tahta kalınlığı 2.5 santimdir ve ön tahtadan 2 santim

Arı Kovanının Arka Parçası

Arı Kovanının Arka Parçası

geniştir. Bunun nedeni arka tahtaya kovan tabanı için  2 santim lamba payı vermektir.  Ön tahta lamba ölçüleri aynıdır sadece, alt kısmına 2×1 lamba açılmasıdır.

Arı kovanı yan tahtası; tahta kalınlığı 2.5 santim, 47.5×28 olarak ayardan geçmelidir. Yan tahtanın sadece alt kısmına 2 santime 1 santim lamba açılmalıdır.

Bu şekilde lambaları açılmış dört adet, bizim kovan kasnağı diye tabir ettiğimiz tahtaları bir birbirine rahatlıkla vidalayabilirsiniz. Zaten arı kovanı kapağı ve diğer kovan parçalarını da daha önceki yazılarımda sizlerle paylaşmıştım.

Kovan Yan tahtasının İçten görünümü

Kovan Yan tahtasının İçten görünümü

Bu ölçülerde ki kovan parçalarını bir birine monte ettiğiniz zaman karşınıza 28 santim yüksekliğinde, 50.5 santime 42.5 santim bir kovan elde etmiş olacaksınız. Ben bu işlemlere ek olarak resimde de gördüğünüz üzere bu kasnak parçalarının üst kısmının dışa gelen tarafına 3 santim yüksekliğinde 3 milim derinliğinde bir bıçkı vuruyorum. Bu sayede yaptığım kovanların ölçüleri bir çok firmanın kovanları ile uyum sağlamaktadır. Petek çitası ölçüsü dışatan dışa 47.2 ye 24 santim derinliğindedir ve bu çıtaya uyumlu her kovana üst kat ve kovan kapakları  uyum sağlamaktadır.

Arı Kovanı parçalarının satışı www.arıcılık sitesi.com olarak siz ziyaretçilerimize sunulmaktadır.  Bu amaca yönelik olarak ön tahta, arka tahta ve kovanın iki yan tahtası yani tam 4 parça kasnak 75 liradır. İlgilenenler yorum yazarak iletişime geçebilir.

14 Yorum Var “Arı Kovanı Ölçüleri

  • Merhaba iyi günler dilerim kovan fiyatlarınız ne kadar kasnak fiyatınız ne kadar çıtalı halde bilgi verebilirseniz sevinirim iyi çalışmalar dilerim

    • Selamlar, Öncelikle ürünlerimiz ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz Fiyat verdiğimiz ürünlerin imalatı kızılçam keresteden üretilmektedir. Kovan fiyatlarımız bitmiş olarak 10 adet bal çitası dahil 650 TL ücretsiz kargo. 10 adet bal çitası dahil Kat fiyatımız 350 TL ücretsiz kargo. Demonte kasnak fiyatımız (Kapak ve plastik taban hariç) 10 adet bal çitası dahil 300tl Türkiye’nin tüm il ve ilçe merkezleri olmak kaydıyla ücretsiz kargodur

      • merhaba hayırlı işler.bu kovana plastik polen tuzaklı altlık takıcaksak,iki yan tahta ve arka tahtanın 2cm lik kısmını kesmemiz mi gerekecek.

  • Ben kalınlığı3cm şeklinde ve tabanları lambasız istiyorum.plastik taban kullanacağım.böyle on tane kuluckalik için,on tane de ballik için istiyorum fiyatı yine aynı olurmu kaç gün için de gönderirseniz.birde budak ce çatlak istemiyorum lütfen.hemen cevap verirseniz sevinirim

  • Elbette ki olurum, kovanın hangi parçaları lazım, ölçüleri benim yaptığım ölçüler ise hemen gönderebilirim, farklı ölçü ise onu bildirmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.