Ordu Tipi Arı Kovanı

Ordu Tipi Arı KovanlarıMerhaba arıcı dostlar, arı kovanı tanıtım yazılarımıza vakit buldukça devam etmeye çalışıyoruz. Bu yazımda sizlere Ordu tipi arı kovanı olarak adlandırılan bir kovan çeşidinden bahsedeceğim. Bu kovan tipi ne langstroth ne de dadant tipi ölçüleri, her ikisine de uymuyor.  Sanırım zaman içerisinde yapıla yapıla bu ismi almış ve yine sanıyorum ki daha ziyade Ordu ve çevresinde kullanılmış ve kullanılmaya da devam ediliyor ve de Türkiye  dahilinde yaygınlaşmış, arılıklarda varlığını sürdürmektedir.

Bir arı kovanı imalatçısı olarak bu tip farklı ölçülerle çok sık karşılaşıyoruz, yörelere göre bir ölçü söz konusu, işin aslı tek tip olmalı ama maalesef alışkanlıklardan kurtulmak da zor. Arıcı nasıl başlamış ise öyle gidiyor ve kendisine göre en doğrusu da bu. Arıcılık, yüzyıllardır sürekli olarak geliştirilmeye çalışılıyor ve her geçen gün de arge çalışmaları neticesinde, yenilikler ortaya çıkan bir sektördür.  Bu çalışmalarda elbette ki  farklı arı kovanları da önümüze çıkmakta,  arıcının aslında bana göre yanlış ama kendisine göre doğru olan ölçülerde kovan imalatları yapılmaktadır.

Ordu Tipi Kovan

Ordu tipi arı kovanı ölçüleri  ve özellikleri;  kasnak tahtasının kalınlığı 3 santimdir,  böyle oluşu arıların sıcak ve soğuktan az etkilenmelerini sağlamakla birlikte kovana da kütlesel bir ağırlık etkisi vermektedir.  Dıştan dışa ölçüsü 43×52 ve de bal çitası ölçüsü 47,6×24 dür. Bu ölçüler montajı yapılmış bitmiş ölçülerdir. Arı kovanı tabanı 2 santimdir ve de benim yaptıklarımda 2 adet 6 santim çapında havalandırma deliği bulunmaktadır. Bu havalandırmalar  örgülü tel ile kapatılmış olup birde açılır kapanır kapağı vardır.  Resimde de görüldüğü üzere kovan kapağı üç taraflı sac çember ile kapatılmış ve de genişçe bir havalandırma deliği mevcuttur.  Uçuş tahtası ise 2 santim kalınlığında  ve 32 santim genişliğinde,  8 santim yüksekliğindedir.  Kovanda 10 adet bal çitası bulunmaktadır ve bütün birleşim yerlerinde paslanmaz çelik vida kullanılmaktadır, en azından benim yaptıklarımda bu özellik mevcuttur. Gezginci arıcılık yapanlar bu ölçüdeki kovanları tercih etmelerinin en büyük sebebi yan yana 5 sıra yerine yan yana 6 sıra kovanı kamyona yükleyebilmeleridir. Bu olay arıcıya taşıma esnasında daha fazla arı kovanı yükleyebilmelerine olanak verebilmektedir.

Ordu Tipi Arı Kovanı İç Görünümü

Sizlerde takdir edersiniz ki, bu tip farklı ölçüdeki kovanlar sipariş üstüne yapılmaktadır. Bu tür kovanlarla çalışan arıcıların sezon gelmeden siparişlerini verip arıcının en büyük sermayesi olan kovanları bir an önce arılıklarına götürmeleridir.  Son olarak ve de her yazım da belirttiğim gibi ben bu sitede  yaptığım ve yapacak olduğum  konuları sizlerle paylaşmaktayım eğer ki, yanlış ve hatalı bilgi vermiş isem mutlaka yorum bölümünde bunu belirtiniz, saygılarımla.

2 Yorum Var “Ordu Tipi Arı Kovanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.