Kovan Kapağı

Kovan kapağı havalandırma deliği

Kovan kapağı havalandırma deliği

Arı kovanı çok detaylı bir iştir, önemsiz hiç bir yeri yoktur ve kovan kapakları da bence çok ama çok önemli faktörlerden birisidir. Bu işe gönül vermiş arıcılar yılların deneyiminin vermiş olduğu tecrübe ile arı kovanı satın alırken kapaklarına da çok dikkat ederler, zaten olması gerek olanda budur. Kovan kapağı deyip geçmeyin, eğer dandik bir kovan aldıysanız mutlaka kapağı da sorunlu olacaktır ve başınıza türlü türlü de sorun çıkaracaktır. Her neyse konumuz sadece kovan kapağı ve yazımızı buna yönelik konulardan oluşturmak zorundayız.

www.arıcılık sitesi. com Arı kovanı parçalarını detaylı bir şekilde ziyaretçileriyle paylaşmaktadır. Burada amacımız siz arıcı dostlara arı kovanı hakkında bilgiler sunmak ve kovan bakımı yaparken eksik parçalarını ölçülerine uygun zorlanmadan bulabilmelerini sağlamaktır. Muhakkak sizlerinde başına gelmiştir, kovanlarınıza bakım yapıyorsunuz bir de bakmışsınız kovan tabanı çürümüş kırılmış. Bir tanıdık marangoz bulunacak da, hatıra binayen yapılacak ki o da  vaktinde olmayacak. İşte bu sorunları artık inşallah yaşamayacaksınız. Genel anlamda bir arı kovanının her parçasını bu siteden temin edebileceksiniz. Farklı ölçülerde yapılmış kovanlar için özel ölçü  imalatımız vardır. Fakat özellikle Mersin bölgesinde kullanılan arı kovanlarının  ölçüleri bir birine çok yakındır ve bu ölçüde kovan parçaları stoklarımızda kış aylarında genellikle bulunur.

Arı Kovanı Kapakları

Arı Kovanı Kapakları

Resimde gördüğünüz kovan kapağı ölçüsü hemen hemen bir çok kovana uyum sağlamaktadır. Özelliklerinden bahsetmek gerekir ise; kurutulmuş keresteden imal edilmektedir. Ben asla sanayi yani 1 metrelik, odunluk ağaçtan kovan yapmam en az 2 metrelik keresteden yaparım ki kasnakları 3 metrelik kızıl çam ağacından yaparım.

Arı kovanı kapağı ölçüsü ise; dıştan dışa 54,5×46,5, tahta kalınlığı 2 cm ve yüksekliği de 7,5 santim olarak yapılmaktadır. Üst tahtası ise 12 milimetredir, kullanılan sac 0.35 galvanizli sacdır. Kovan kapağının her iki tarafında 14 santim genişliğinde 2 santim yüksekliğinde havalandırma delikleri mevcuttur. Bu havalandırmalar sineklik teli ile arı giriş çıkışına kapatılmıştır. Ayrıca havalandırma deliklerinde sızı diye tabir ettiğimiz yağmur kesiciler vardır. Kapaklarımız 90° kuralına uygun olarak imal edilmektedir.

Kovan kapağı satış fiyatı 2023 sezonu için 170 lira olarak satışa sunulmuştur. Sizin vereceğiniz özel ölçüler ayrıca pazarlık konusuna tabidir. Ahşap ve sac arasına izalasyon yapılmaktadır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.