Ahşap Ana Arı kovanı

Ahşap Ana Arı Kutusu

Ahşap Ana Arı Kutusu

Ana arı üretimi yapanlar için ideal bir kovan çeşidi olmakla birlikte  fiyatı da oldukça uygundur.  Ana arı üreticileri yıllardır strafor kutularda üretim yapmaktayken son yıllarda  ağaç ana arı  üretim kovanları  arazilerde yerini almaktadır.  Ana arı üretimi çok hassas bir konu olmakla birlikte arıcılık yapanların amatörce de olsa yapmaları gereken  bir arıcılık faaliyetidir.  Yıllardır arı kovanı üreten ve aynı zamanda arıcılık yapan bir kişi olarak  bende son iki yıldır en azından kendime yetecek kadar ana arı üretmeye çalışmaktayım. Çok hassas bir konu olduğu için ve aynı zamanda da  bu konuda fazla bir eğitim ve deneyimim olmaması nedeniyle sadece kendime ait arılık ve de çok samimi olduğum bir arkadaşımla amatörce bu konuda çalışmalarım olmaktadır.

Yıllardır bu işle iştigal eden birisi olarak, farklı yerlerde ana arı üretimi yapan arkadaşlarla yaptığım sohbetlerde strafor üretim kovanlarının ucuz olduğu ancak, çok çeşitli dez avantajlarının olduğunu gözlemledim. Elbette ki bu gözlemleri yapan tek kişi ben değilim ve ahşap ana arı kutusu yapan bir çok kişi ya da firmalar mevcut.

Bu üretim kovanlarını yapmaya başlamamın başlıca nedeni Fatih ismindeki bir arkadaşımın başına gelenler oldu. Bir Cumartesi akşamıydı bu arkadaş imalathaneye geldi, yüzü asık, canı sıkkın. Hayırdır Fatih ne oldu böyle dediğimde ‘abi 32 tane strafor kovan dün kü fırtınada uçmuş, açılmış’ tamam dedim anladım ve biraz moral vermeye çalıştım. İlk deneme üretim kovanını o arkadaşa yapmıştım ve daha sonrasında ahşap ana arı üretim kovanı imalatım devam etti gitti.

Resimde gördüğünüz üretim kovanının ölçüleri, metro kovan olarak tabir ettiğimiz kovanla petek çitası ölçüleri aynıdır.  Metro kovan ve bu kutunun çita ölçüsü uyumu  arazide arıcıya çok avantajlar sağlamaktadır. Yani ana arı üretimi yapmak için bu iki farklı kovanı bir arada kullanabiliyorsunuz. Kışlatmak için ahşabın koruyucu ve sağlamlığı ilk planda göz önünde bulundurulmalıdır.

Ahşap ana arı üretim kutusu ölçüleri dıştan dışa 30.7×23.5, yüksekliği 20 santim kovan taban  tahtası kalınlığı 2 santim, aynı zamanda 4 santimlik havalandırma delikli, kasnak tahtası kalınlığı 2 santim, petek çita ölçüsü ise dıştan dışa yükseklik 16 santim, genişliği 21.2 ve toplamda 7 çitalı olarak üretilmektedir. Örnek çita ölçüsünü görsel olarak Farklı bir arı kovanı konusunda ki bal dolu bir petekle görebilirsiniz.

Kızılçam keresteden imal edilen üretim kutusunun fiyatı 40 liradır. Strafor kutuların fiyatına göre biraz pahalı olsa da arazide dayanıklılığı ve ahaşabın vermiş olduğu güvenle rahatlıkla kullanabilirsiniz.   Bu konuda destek isteyen arkadaşların sayfanın altında bulunan yorum bölümüne  yazmaları yeterli olacak ve gerekli irtibat  takip edilerek sağlanacaktır.

3 Yorum Var “Ahşap Ana Arı kovanı

  • İbrahim kardeş, metro kovan ve ahşap ana arı kovanı birlikte kullanıldığında rahatlıkla ana arı üretebilirsin. Çita ölçüleri aynı olduğu için tek yapman gereken günlük yavru takibini iyi yapmak ve özellikle ‘C’ halini almamış, muz şeklindeki larvalı çitayı ana arı kovanına yerleştirmek olacaktır. Ana arı üretme metodunu sitede arama yaparsan bulur ve detaylı bilgiye de sahip olabilirsin.

  • Selamünaleykûm kardeş arıcı olmaya çalışan bir amatörüm sizin bahsettiğiniz
    Metrokovan ve ana arı üretme kovanı ilgimi çekti…Arıcılığı teknik olarak yapmak istediğimden ismek arıcılık kursuna gittim ve sertifikamı bekliyorum…Kalite benim olmazsa olmazımdır…Anlattıklarınıza bakılırsa ürünleriniz malzeme ve işlem açısından bakıldığında kalite ürünler…Arıcılığa sizin ürünler ile başlamak isterim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.