Ahşap Arı Yemliği

 

Petek Çitasıyla Uyumlu Yemlik

Arı yemlik çeşitleri teknolojinin gelişmesiyle beraber kovanlarımızda yerlerini aldılar ve her arıcı kendi bildiği doğrultuda doğru olduğuna inandığı şurupluk ile arıcılık faaliyetlerine devam etmektedir.  Üsten yemlik, yandan  yemlik, kovan dışından yemlik, şamandıralı yemlik, sac yemlik, plastik yemlik ve ahşap yemlik gibi bir çok çeşitleri mevcut olup ve hemen hemen hepsi de kullanılmaktadır. Tenekeciye sorarsanız teneke yemlik çok iyi, marangoza sorarsanız ahşap yemlik çok iyi, hele hele plastik yemlik yapanlara sorarsanız o, iyiden çok daha iyi.  Ha bana soracak olursanız plastik kullanmayın da ne kullanırsanız kullanın derim, mesela sac yemliklerin de arıya ya da arı ürünlerine herhangi bir zararı olmaz yani, kaliteli ürün elde edebilirsiniz.

Bir çok yazımda da belirttiğim gibi bu yazımda da ‘ben nasıl yapıyorum’u sizlere anlatmaya çalışacağım. Çocukluğumdan bu yana arı sevdalısıyım, ben sepet kovan ile tanıştım, sonrasında  fenni kovan ile bu yolculuğa devam ettim ve Allah nasip ederse ölene kadar da arılarla uğraşmaya niyetliyim. Bizde ahşap yemlikler vardı, kullanırdık pek şikayet de etmez işimize bakardık, derken sac yemlikler çıktı, dedik ki bu iyi kırılmıyor akıtmıyor hemen ona yöneldik. Sonrasında plastik yemlikler icat oldu ve bu işte de mertlik bozuldu, ben de iki yıl falan kullandım sonra ondan hemen vazgeçtim.

Yazımın başında da belirttiğim gibi her arıcı kendi bildiği doğrultuda hareket etmektedir ki, bende kendi bildiğimi yapmaktayım. Bir arı kovanı imalatçısı olarak ahşap arı yemliği yapıyor olmam dolayısıyla değil, en azından amatör arıcılara bir nebze faydam olur mu, genç nesile kaliteli ürün nasıl elde edilir, düşüncesi ile bu site de ara ara sizlere paylaşımlarda bulunmaktayım. Unutmayın plastik ve türevleri ile insan sağlığı hiç bağdaşmaz ki, hayvan sağlığını da unutmamak lazım.

Sızdırmaz Ahşap Yemlik Su Testi Yapılırken

Ahşap arı yemlikleri titiz arıcıların tercih ettiği bir ekipmandır, her yerde bulunmaz,  sıradan bir marangoz yapamaz. Arı yemliği fiyatları arasında liderliği bu güne kadar kimselere kaptırmadı, 2018 sezonu için 12 liradan satılmaya devam etmektedir. Elbette ki, resimde gördüğünüz yemlik aynı zamanda bölme tahtası olarak kullanılmakta, arı kış bakımı için extra bir ekipman ihtiyacından arıcıyı kurtarmaktadır. İyi güzelde ahşap yemlikler sızdırma yapıyor, biz o yüzden tercih etmiyoruz derseniz, evet haklısınız ama, unutmayın ki bu işte arıcı dostlarında kabahati çok, nasıl mı?; eline alır bir şerbetlik, arıyla hiç tanışmamış bir marangoza götürür ve der ki; bana bundan 200 tane lazım, sen mahallemin çocuğusun sen yap sen kazan. Alın size en büyük yanlış, yapan yapar, yaptıran yaptırır, yaptıran üç kuruşta ucuza mal ettiği için memnundur, ta ki bahar ayları gelip şerbetlemeye başlayıncaya kadar.

Arı Yemliği Aynı Zamanda Bölme Tahtası Görüntüsü

 

Ben bu yemliği nasıl yapıyorum, detaylara girmeden özetlemek isterim;  su geçirmez marin kontraplak ve kızılçam kerestesinin en temiz yerlerini seçerek yaparım. Sızdırmaz, çatlamaz, sağa sola kaldırıp çarpmadıktan sonra sizi arıcılıktan emekli eder. Kaç lira derseniz, bu sezon 12 liradan sattım ve satıyorum, tam ölçmedim ama tahmini 1,5 litre şurup almaktadır. Langstroth kovan ölçüsüne uyumludur, farklı kovan ölçüleri isteğe göre yapılmaktadır.

Not olarak şunu da belirtmek isterim, erken ilkbaharda arıya verilen şuruplar boğulmalarına neden olmaktadır, bu boğulmaların farklı sebepleri olsa da, ahşap yemlikler de bu olay yok denilecek kadar azdır, ben hiç görmedim, kullanan arkadaşlarda bu görüşü savunuyor. Elbette ki  bu kesin böyledir demem, diyemem çünkü, arınız hasta ise zaten ölmeye meğillidir.

2022 yılı için ahşap şurupluk fiyatımız 50 Tl olarak güncellenmiştir.

2023 yılı için ahşap şurupluk fiyatımız 75 lira olarak güncellenmiştir

Ahşap Arı Yemlikleri

4 Yorum Var “Ahşap Arı Yemliği

  • Ahşap kovan yemliği satın almak istiyorum. Adres ve telefon bilgilerini rica ederim.

  • yok ustalık, ben de amatör bir arıcıyım her ne kadar 20 yılı aşkın bir süredir bu aşkla yaşıyor olsam da arıcılık konusunda bizimde bilmediğimiz milyon tane olay vardır. Yalnız ben şunu öğrendim; bir sezon iki sezon takiple sadece yanılgılara düşülüyor. En az bi 3 yıl koloniyi takip etmek gerekiyor misal, 2017 arıcılık sezonu maşallah verimli bir sezondu [(tabiat arı için uygundu)ve bu yıl her arıcı adeta bir prf gibi konuşuyor ne kadar bilgili bir arıcı olduğunu ağzını doldura doldura anlatıyordu.
    Konumuza gelirsek, evet, aynen öyle olmalı lakin çuval değil kovan örtü tahtası kullanılmalı. Ama maalesef ki örtü tahtası kullanan çok az ve yine maalesef ki kovanlarımızda bir standart da yok. Yani sizin dediğiniz yükseklikte bir yemlik özel imalata girer o da sezona 5 kala istenir haydi yap. Şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum; arıcı arısına 1 lira harcamamak için direnirken arılarının da teneke teneke bal yapmasını istiyor, bu gerçeği de göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum.

  • Değerli ustam, yanlış bilgim varsa lütfen düzeltin. Yemlikleri bölme tahtası olarak kulanabilmek için ana mantık arının asla geçemeyeceği şekilde çerçeve önüne koymak olmalı. Çerçeve yüksekliğinde değil,kovan yüksekliğinde olmalı ki aradaki boşluktan arı geçmemeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.