Arı Yetiştiriciliği

 

Arılarım ve Ben

Arıcılık yapmak istiyorum diyor ve araştırma yapıyorsanız arı yetiştiriciliği hakkında bilgileri bu yazıda bulacağınıza inanıyorum.  Özellikle son yıllarda genç çiftçi projesi ya da buna benzer kredi ya da desteklemeler arıcılık sektöründe de ilerlemeyi sağlamıştır.  Ama, bu destekler ne kadar başarılı, ekonomiye artısı nasıldır?  bilemiyorum ancak, arı yetiştiriciliği oldukça artmıştır. Ülkemiz genelinde iklim ve flora bu işe oldukça elverişli olmakla beraber bu destekler sayesinde arıcılık da eskiye nazaran daha modern koşullarda yapılabilmektedir.  Arı yetiştiriciliği konusu çok geniş bir konudur, mesela bombus arısı da bu konuya dahil edilebilir ki bu arı cinsinin bal ile pek alakası yoktur,  bitkilerde tozlaşma yapsın diye beslenen ve sadece bu iş için ticareti yapılan bir arı türüdür.

Arı yetiştiriciliğine nasıl başlanır? sorusunun cevabını vermeden önce  şunu belirteyim bu yazıda sizlere bal arısı nasıl beslenir?  yani kısacası bal arısı ve bal arısı ürünlerinden bahsedeceğim ki sanırım aradığınız konu da budur. Öncelikli olarak şunu belirtmek isterim, ilk yapmanız gereken arı iğnesine karşı bir alerjik reaksiyonunuz var mı? bu konu çok önemli çünkü eğer var ise bu işe hiç bulaşmayın, bu alerji yüzünden sonu ölümle biten olayları eminim sizlerde duymuşsunuzdur. Biz yok farz ediyor ve devam ediyoruz; kulaktan dolma bilgiler ile büyük çaplı yatırımlara girmemelisiniz, özellikle bu işin ticaretini yapanlar size 50 arı satın al, 100 arı al, gittiğine geldiğine değsin gibi sözler söyle siz aldırış etmeyin, ufaktan başlayın. Neden ufak ufak başlayın diyorum çünkü; bu işin bir de eğitim faslı var, öyle kolay, basit bir konu değildir bu, bilgi ister emek ister. Etrafınızda var ise iyi bir arıcı ve var ise zamanınız onun yanında biraz eğitim alarak yapsanız daha da iyi olur, yoksa da İnternet var, araştırmaya devam.

Bu arada halk eğitim merkezleri arıcılık kursu açıyor, arıcılık belgesi size illa ki lazım olacak, takip edin ve o belgeyi alın. Bu kurslar ne kadar faydalı tartışılır, sadece silah ruhsatı alabilmek için alakasız kişilerin katıldığını duyuyorum, siz nizami olun ve her derse mutlaka katılın, faydasını muhakkak ki göreceksiniz.  bu iş için gerekli ekipmanlar nelerdir? sorusunun cevabını da arıcılık yapmak için neler lazım başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Arı yetiştirmek istemenizde ki amaç nedir? para kazanmak, ek bir iş, hobi arıcılık, ailenizde bir hasta var ona sağlıklı bir ürün elde edebilmek gibi soruların cevabını önce kendiniz tanımlayın. Eğer ki yahu bu arıcılığa devlet hibe destekleri veriyor, onu alayım da rahat edeyim gibi bir düşünceniz var ise bu yazıyı da hiç okumadan kapatın gitsin.

Arı yetiştirmek koyunculuğa, büyükbaş hayvancılığa benzemez eğer severseniz hiç de zor bir iş değildir. En güzel tarafı arılara her gün bakmanız gerekmez, haftada 3 ideal, olmuyor ise iki, o da olmadı bir pazarınızı ayırsanız eğer ki bilginiz yeterli ise olur gider. Bu konu hakkında detaylı bilgileri arıcılık nasıl yapılır başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Arı yetiştirerek çoğaltıp satmak ise amacınız neden olmasın, yok arı satmak için değil ben bal alacağım, polen alacağım, arı ekmeği alacağım, propolis alacağım, arı sütü üretip satacağım diyorsanız bu işleri de biraz zamana yayarak yapabilirsiniz.  Öncelikli olarak bölgenize en uyumlu arı ırkı ile çalışmayı ve üretim olarak da bal ve polen nasıl elde edilir konularında yetişmeniz lazım.  1. yıl  bal, 2. yıl polen elde etmemeniz için hiç bir sebep yok. Zaten bu 2 yıl içerisinde ana arı nedir, günlük yavru nedir, kapalı yavru nedir öğrenirsiniz,arı iğnelemesine de alıştınız mı siz arıcı olmuşunuz demektir.

Arı yetiştiriciliğinde koloni yönetiminin önemi; fenni arıcılıkta koloni yönetiminin verimde çok büyük önemi vardır. Yani bir arı kovanı içerisinde ki popülasyonu arıcı çok iyi gözlemlemeli, gerektiğinde gerekli müdahaleleri yapmalıdır. Yaşlı ve sakat bir ana arı ile koloni yönetimi diye bir şey söz konusu olamaz, genç ana arılar ile çalışmak mutlak suretle yüzünüzü güldürecektir. Koloni yönetimi çok ciddi ve geniş bir konudur, ziyaretçilerimizin doğru bilgiye ulaşabilmesi adına henüz yayınlama cesareti gösteremedim, taslak üzerinde çalışmalarım devam etmektedir lakin, çok değerli üstadların bu konu hakkındaki görüşleri İnternet ortamında mevcuttur. Eğer bu işi sever iseniz yapmanız gereken size yetecek kadar da olsa ana arı üretimi bilgisine kısa zamanda ulaşmanız olacaktır, kraliçe arıyı dışarıdan satın almakla  bu işte başarılı olma şansınız bence yok denecek kadar azdır.

Bu işin olmazsa olmazı mevsimdir, siz ne kadar bilirseniz bilin doğaya bağlı bir iştir, kar vaktinde yağacak, yağmur mevsiminde yani, bahar baharlığını, yaz yazlığını kış da kışlığını yaparsa verim olur.

Arı yetiştiriciliği iki şekilde yapılabilir ülkemiz coğrafyası buna çok uygundur, gezginci arıcı yani çiçeği nektarı kovalayan arıcılar, birde sabit arıcılık,ne olursa bahtıma diyenlerin tercihi, kazançlı olanı gezginciliktir, rezillik boydur Allah boydur, ormanda, dağda çadırda zorlu bir hayattır ama hasat zamanı bütün yorgunluk biter.

Arı yetiştirip satmak, bir çok arıcı her yıl belirli sayıda arı satar, bu geliri ile diğer masraflarını karşılamaya çalışır. Sadece arı yetiştirip satanlar da vardır, diğer arı ürünleri ile pek ilgilenmezler, işleri arı satmaktır.

Sadece ana arı üretip ve bu yolla ticaret yapanlar da oldukça fazladır, işleri budur ana arı üret ve sat. Belki rastlamışınızdır, küçük küçük ana arı kovanlarına, yüzlerce hatta binlerce olanı bile vardır, sadece arı beyi üretir ve diğer arıcılara para karşılığı satarlar, geçim kaynakları bu şekildedir.

Resimde gördüğünüz ben ve arılarım, Toros dağları yarıcak mevki, rakım 2400, kar kuyusunun tam arkası. 2017 sezonu nasıldı derseniz şükürler olsun, gittik gezdik temiz hava bol oksijen, sanırım kazancımız da o oldu.

2 Yorum Var “Arı Yetiştiriciliği

    • halk eğitim merkezleri belge kursu düzenliyor ya da ilçe tarımdan bulunduğun bölgede ne zaman kurs açılacak bilgisini alabilirsin. Şimdi herkes o belgenin peşinde çok kıymete bindi, covid19 yasaklarına belgesi olan uymayabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.