Arı Bölme Tahtası

Arı Kovanı Bölme Tahtası

Bahar geldi geçti, yaz oldu, sonrasında sonbahar ve derken kış, arı kışlatma arıcılık sektöründe en önemli konulardan birisi ve de konumuz bölme tahtası.  Etrafımda ki arıcı arkadaşlardan gözlemlediğim kadarıyla bu bölme tahtası işini oldukça basite alıyoruz ve sonuç da da arı ölümleri hepimizi üzüyor. Elbette ki bir çok etken bu kayıpların verilmesine neden oluyor ama, en azından yapabileceğimiz şeyleri eksiksiz yapmaya çalışırsak daha az üzülürüz gibime geliyor. Adı başında bölme tahtası, ama arıcımız bunun yerine ne kullanıyor, strafor ya da en iyi ihtimal ile kalınlığı 3 milimetreyi bile bulmaya tutkal karışımlı MDF tozundan yapılma duralit kullanıyor. Bunlar çok mu ucuz, hayır değil ama, bakıyor etrafındakilere, bu böyle oluyor demek ki  diyerek o da aynını yapıyor. Olmaz arkadaşlar, strafor ve duralit den bölme tahtası olmaz, olsa da öyle olur işte. Bakıyorum arı yemesin diye çuval falan sarıyorlar, çare mi, değil, ilk bahar bakımı esnasında sodalı suyla falan yıkıyorlar, mikropları yok ediyorlar, tabi kendilerince haklı sebepler türetiyorlar. Bu işin duayeni Prf.Dr. Muhsin Doğaroğlu asla strafor ve benzeri şeylerin bölme tahtası olamayacağını söyleyip duruyor ama, arıcı bildiğini yapmaya devam ediyor. İlla ki yaşamak lazım, zarar ederek öğrenmek lazım diyenlere de cevabım şu, yaşarsın, öğrenirsin, başına gelince anlarsın güzel kardeşim.

Bölme Tahtası

Bu ebatta bir tahta maliyete çok etki ediyor ve hatta tahta eğiliyor, çatlıyor derseniz evet, haklısınız bu iş direk tahtadan olmuyor. Peki neyden olur derseniz resimde gördüğünüz kontraplak bu iş için ideal çözüm derim. Ben uzun yıllardır kullanıyorum, gerektiğinde pürmüz ile yakıyor ve dezenfekte de ediyorum. Kontraplak, bir enine bir boyuna preslenmiş ahşap kaplama yöntemi ile imal ediliyor ve de son derece sıhhı bir ürün.  Piyasa da bulmanız biraz zor, nedeni ise, oldukça pahalı bir malzeme ve o yüzdendir ki ustalar müşteriye bu seçeneği pek sunmaz.  8 milimetreden 20 milimetre kalınlığına kadar var ve hatta daha kalınları bile mevcut ama dedim ya çok pahalı, 100 ila 150 lira arasında değişen fiyatlarda ebatı da 120×220.

Şimdi sadede geliyorum, ben de bu üründen mevcut, kısıtlı da olsa elimde epeyce var ve istenilen ebatta kesip satıyorum. Normal arı kovanı ölçüleri için 5 lira gayet uygun bir fiyattır, dilediğiniz yere de sorabilirsiniz. Tabi ki  bölme tahtası için yazmış olduğum bu yazı sizleri aldatmasın, illa ki bunu satmak gibi bir düşüncem yok, zaten ben bunu etrafımda ki arıcılara satıyorum ve gayette memnunlar. Ama, sizlere tavsiyem kovan içlerinde mutlaka bölme tahtası kullanın, strafor ya da buna benzer ürünler arıya mutlak suretle zarar verir ve veriyor da.

12 Yorum Var “Arı Bölme Tahtası

    • 05398482541 gündüzleri arayabilirsiniz lakin, şu an için elimde de fazla kalmadı az sayıda lazımsa olabilir.

  • teşekkür ederim Hüseyin kardeş, zengin olma hayalini şöyle bir kenara bırakalı epeyce bir zaman oldu, rabbimin verdiği rızıkla mutlu olmayı öğrendim, bu saatten sonra at olup kuyruk sallayacak halimde yok, bu ruh haliyle yaşamak en güzeli. Şu yaptığın yorum benim için en büyük kazanç ve de en büyük mutluluk, Allah senden de razı olsun.

  • 8 yıl oldu bu hastalığa tutulalı. Arılığa gtmediğim zamanlar tutan sıtmaların ızdırabını ancak arıcılar anlar..8 yıldır kovan ekipman ve donanımına harcadığım para ile daha farklı bir yatırım yapsam muhakkak daha fazla kazanırdım. Ama arı başka bir sevdaymış tutulunca anlıyor insan. Arıcılık ekipmanı satan onlarca şirket ve şahıs ile tanıştım,çalıştım. Ama ilk defa bu kadar arıcı dostu,gerçek arıcı dostu üretici ve satıcı ile karşılaştım.Kendisinden Allah razı olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.