Karakovan Yapımı ve Satışı

Karakovan Resmi

Her yıl belirli sayıda isteğe göre köşeli karakovan imalatı yapar ve de satarım ki, bu işi de iyi yapanlardan birisi olarak Türkiye genelinde de epeyce bir karakovan satışı yapmaktayım.  Bu ürünün özelliklerini uzunca bir süredir meraklıları ile paylaşmak istesem de bir bir türlü fırsat bulamamıştım, kısmet bu güneymiş, detaylı resimler ile kara kovan nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir bu yazımda bildiğimce sizlere anlatacağım.  Kütük kovan ile arasında ki fark nedir? kimler kullanabilir, gibi konuların cevaplarını umarım bu sayfada bulabilirsiniz.

Öncelikli olarak şunu  belirteyim,  benim yaptığım kovanları internet ortamında sıkça karşınıza çıkan saçma sapan yapılmış, ölçüsü dahil bir çok özelliği arı ile uyumlu olmayan karakovanlarla karıştırmayın. Her detayı yaklaşık 20 yıllık arıcılık tecrübesi ile düşünülmüş ve de bir o kadar da ahşap işiyle iştigal etmiş birisi olarak bu kovanları yapmaktayım.

Köşeli karakovan yapımı; Kütük kovan yapımına göre oldukça basittir, biraz el melikesi olan meraklılar kolaylıkla yapabilir.  Takribi olarak 50  desi kereste   4 adet 3,5×30 çelik vida, 4 mm kalınlığında HDF yoksa MDF, 2 kilo kaliteli ahşap tutkalı,  4×95 cm uzunluğunda 3 adet  galvanizli sac bu iş için yeterli olacaktır.  Planya, kalınlık ve bir de yatar daire makinesi olan bir de arkadaşınızın olduğunu farz edelim.  4x13x100 ebatında ki ağaçların birer yüzünü planyada temizleyip kalınlık makinesinden 30 mm kalınlığında geçelim. Yatar daire makinesini  22.5º olarak bıçkıyı yatıralım ve siperi de 12 santime ayarlayıp ağaçlarımızı keselim.  Daha sonra bıçkıyı biraz indirip aynı derece de 4 mm genişliğinde MDF kanalını açalım. İki parçayı birleştirip kanalın mesafesini ölçelim ve 4 mm MDF mizi de bu ölçüde keselim. Tutkallayıp birleştirdiğinizde  resimdeki karakovanı elde edebilirsiniz.  Kovanı birleştirdikten sonra  4 santimlik sacı çepeçevre sarın, bir kaç çivi yardımı ile yapabilirsiniz. Ön kapak ve arka kapak lamba diye tabir ettiğimiz 1.5×1 ebatında kertin ki yağmur yaş içeriye girmesin. Detaylara gelince mutlak suretle bir havalandırma deliği açın ve telle kapatın. Uçuş deliğini ise resimde ki gibi açın yani, kovan dip tahtası ile uçuş deliği aynı hizada olsun. İnternette gördüğünüz o kovanlardaki arı uçuş deliklerinin bana göre alayı yanlış niye mi? arı temiz ve titiz bir canlıdır, kovan içi temizliği arılar için olmazsa olmazlardan birisidir. Durum böyleyken,  ortadan açılmış uçuş deliğinden arı nasıl temizlik yapabilir, kovan içinde ölen arıları nasıl dışarı atabilir. Sonuç olarak 1 metre uzunluğunda 23 santim çapında ideal ölçüde bir  karakovan sahibi olabilirsiniz.

Ölçülendirilmiş Karakovan Parçaları

Sosyal medyada sıkça karşıma çıkıyor 70 santim, yok 45 santim, o ölçüler de arı kolonisi bal yapacak düzeye bence ulaşamaz, verirsiniz şerbeti hemde her gün bolca, işte belki belki o zaman bal yapar, ona da bal denilirse tabi.

Kimler kullanır? bana göre alerjisi olmayan herkes kullanabilir, yapması gereken tek şey büyükçe bir arı oğulu yakalamak ya da satın alıp içine koymak olacaktır. Üstelik sağlamlığının yanı sıra görselliği de oldukça hoştur, villanın bahçesine de konur, yayla evinin uygun bir yerine de.

Karakovan fiyatı; Türkiye’nin her yerine kargo dahil 1250 liradır, fiyatımız 2023 sezonu için geçerlidir.

23/06/2023 tarihi itibarı ile fiyatlarımız güncellenmiştir.

8 Yorum Var “Karakovan Yapımı ve Satışı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.