Arıcılık Belgesi Almak

Resimde Arıcılık Kursu Tarafından Verilmiş Örnek Bir Belge Görünüyor

Çok düşündüm, arıcılık belgesi alsam mı, bu belge ne işime yarar? arıcılık belgesi alanlar bunu ne amaçla kullanıyor? bu belge olmadan arıcılık yapılamaz mı? acaba bende bir silah ruhsatı için bu belgeden alsam mı?

Evet, ben bu konuyu çok düşündüm öyle ki yıllar hatta on yıllarca düşündüm, epeyce bir süre önce aldım, daha doğrusu belgeyi almaya hak kazandım, her halde üç sene geçmiştir hak kazanalı ve üç beş gün önce de Zıraat Bankası’na 50 lira yatırdım ve arıcılık kursu belgemi de aldım.  Şimdi düşünüyorum bu belgeyle ben ne yapacağım, yahu 30 küsür senedir arıcılık yaparım,  ama az ama çok, mutlaka  bir yerlerde en az üç beş arı kovanım olmuştur. Yahu benim 300-500 arı kovanı ile yıllarca da Türkiye’de gezginci arıcılık yapmışlığım da olmuştur ama arıcılık belgem yok diye kimse dur ne yapıyorsun dememiştir. Tabi ki bütün bunlar bu belge gereksizdir almayın, hiç bir işe yaramaz anlamına gelmez üstelik, son yıllarda devlet destekleri de oldukça arttı, kullanım amacına göre gerekli olduğu yerler de mevcut.

Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır?

Alınır ağabey alınır, zor değil, hiç alakası olmayan birisi bile alır, alıyor da. Ömründe arı görmemiş, arı kovanı neye benzer onu bile bilmeyen alır, alıyor da.

Arıcılık belgesi almak için Halk Eğitim Merkezi ya da İlçe Tarım Müdürlüğü  gibi kurumlar tarafından  hemen hemen her yıl arıcılık kursu açılmaktadır, bulunduğunuz bölgede ki bu kurumları takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. Genellikle bu kurslar bahar ya da erken ilk baharda açılır ki arıcı bu mevsimde vakit bulup nasıl gidecek, orası muamma ama maalesef bu böyle oluyor, istisnalar olabilir. Arıcılık belgesi almak için müracatlar toplanır ve belirli sayıya ulaşınca arıcılık kursu için kursiyerler belirli bir saat eğitim görür ki bu da bana göre bir komedi, niye mi açıklayayım; arı ile belki okul yıllarında tanışmış, sonrasında pratikte hiç bilgisi olmayan ama diploması olan bir hoca gelir ve internetten arıcılık konusunda bir şeyler bulup anlatır size. Belirli bir saat dilimi zorunludur ancak, eğer ki tanıdığınız var ise, kursa hiç uğramanıza gerek bile kalmaz, kurs günü gelenlerin adını falan alırlar sözde ‘kursa iştirak etmeyenlere belge verilmeyecek’ denir. Hadi buna şöyle bir şey de ekleyeyim ki  doğruyu söyledim diye başım belaya girmesin ‘ halk arasında böyle söylentiler var’ yani ben halk arasında söylenenleri dedim, diyelim.

Kurs sonunda bir sınav yapılır ve sınavı geçen kişiler bu belgeyi almaya hak kazanır. Artık diplomalı bir arıcı ya da arı yetiştiricisi olmuşunuz demektir.  Gel gör ki, henüz bir arı kovanı nasıl açılır, ne zaman açılır gibi olayların gerçekliğine uzaksınızdır. Mutlaka her kursiyer böyle değildir,  mesleği arıcılık olanlar da bu kursa katılmış olabilir ama, genel anlamda ya amatör arıcıdır, emekli olunca arıcılık yapmayı düşünenlerdir ya da ne yapıp edip bir silah ruhsatı almak isteyenlerdendir.  Bir de son yıllarda arıcılık hibe ya da destek kredisi almak için bu belgeyi almak isteyenlerdir.  Hele ki şu silah ruhsatı almak için  arıcılık belgesi almak isteyenler bu kursun önünden bile geçmiyorlar diye tahmin ediyorum ki,  bu ruhsata sahip kişilere devlet aniden bir denetim yapsa sanırım %80’ı ne arı bilir ne arı kovanı misal devlet dese ki ‘ey silah ruhsatlı arıcı kardeş, senin arılık nerede, hadi gidip bir bakalım kovanlarının üstünde ki numaralarla senin kayıtların uyuşuyor mu?’ sizce ne olur sonrası. Yok ki böyle bir şey, adam kitabına uydurmuş takmış beline silahı yedi dağın aslanı olmuş. Evet, dağlara ıssız yerlere arıcılar bir sevda uğruna gider, orada tek başına kalır, lazım da olabilir mi, belki ‘ben 30 yıldır çıkmadığım dağ gitmediğim yer kalmadı ama bu silah hiç de lazım olmadı’. Her neyse bu konuyu yazsam destan olur zaten ki, gerek de yok alan alsın bize ne, biz arı sevdalısıyız kavgayla gürültüyle işimiz olmaz.

Arıcılık yapmak  için bu belge gerekli mi? Eğer ki, devletten kredi alacaksanız, hibe projesinden faydalanmak istiyorsanız ya da her yıl kovan başı on tl destek almayı düşünüyorsanız evet gerekli. Yok ben kendi çapımda bu işi yapacağım, köyümde bahçemde amatörce uğraşacağım diyorsanız, ben hiç duymadım ki böyle bir belgeyi soran ya da araştıran olsun yani, yaparsınız, sorun çıkacağını sanmıyorum.

Not: Resimde gördüğünüz belge  üstünde bağzı yerler tarafımca bilerek silinmiştir, hiç kimseyi zan altında bırakmak istemediğim için isimleri mecburen sildim, anlayışla karşılayacağınızı ümit ederim.

 

1 Yorum Var “Arıcılık Belgesi Almak

  • Son günlerde sitenizde çok fazla zaman geçiriyorum. Yine çok detaylı ve kıymetli bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.