Arı Kovanı Fiyatları

Satışa Hazır Arı Kovanları

Satışa Hazır Arı Kovanları

Arıcının sermayesi arı kovanı derler ancak, bu söz son yıllarda bence biraz demode olmuştur, neden derseniz; sadece kovanla arıcılık sektörü hiç bir ilerleme kaydetmiyor. Başlı başına bir makale konusu olduğu için biz asıl konumuz olan satılık arı kovanları ve özelliklerinden bahsedelim. Ülkemiz genelinde bir çok firma bu iş için geniş çaplı çalışmalar yapmakta ve her geçen gün de kendi çaplarında gelişmeler göstermektedir. Burada bence en önemli konulardan birisi arıcılara düşmekte, araştırmadan, sormadan sadece ucuz hatta en ucuzu aramalarıdır. İnternet ortamında kovan fiyatları yazarak arama yapanların karşısına bir çok ilan sitesi ve çeşitli reklamlar çıkmaktadır. Bizzat kendi yaptığım araştırmalarda gözlemledim ki, sadece bir arı kovanı resmi ve yanında da fiyatı, özelliğinden bahseden bir kaç klişe sözden başka bir şey yok. Kapıda ödeme şu kadar, siteden alırsan bu kadar ve süslenmiş bir kaç kelime.  Benim şahsi görüşüm böyle bir arı kovanı satışı, alışı olmaz, olsa da sorunlu olur. Bir çok özelliği bir arada bulunduran ve satın alındığında en azından beş sene kullanılması şart olan arıcının ekmek kapısı olan bu arı evleri öyle bir küçük resim ile satın alınmaz. Yine şahsen benim görüşüm dokunmak lazım, hissetmek lazım, kovanı yapan kişinin mutlaka arıcı olması lazım. Derseniz ki, sen bu yazıyı neden yazdın, bu siteyi neden kurdun, elbette ben kovan imalatı yapıyor ve de satıyorum ancak,  arılarını kışlatmak için bu bölgeye gelen arıcılarla bire bir görüşerek, tanışarak satış yapıyorum. Siteden satış yapmıyorum, yapmaya da pek niyetli değilim. Yerim belli tel numaram zaten 24 saat açık.

Öncelikli olarak kovan çeşitleri ve özelliklerinden biraz bahsetmek istiyorum. İmalatını yaptığım kovanları zaten sitemizde yayınlıyorum mesela, sepet kovan, metro kovan, ahşap ana arı kovanı başlıklı yazılarımı takip edebilir fiyatlarını görebilirsiniz. Gerçek karakovan imalatı yapıyor olsam da onu piyasaya sürmüyorum.

Türkiye genelinde en çok tercih edilen arı kovanı, langstroth  olarak adlandırılan kovan çeşitlerinden birisidir. Hemen hemen bir çok firma bu kovan ölçülerini kullanmakta lakin hiç birinin yaptığı diğer firmanın yaptığıyla eşleşmemektedir. Bu ölçü hassasiyeti ise arıcılara çalışırken büyük zorluklar yaşatmakta ve adeta hayatlarından bezdirmektedir. Petek çitalarının bir birine uyumsuzluğu, kovan üst kapaklarının birbirine olmaması üzüntülere sebep olmaktadır. Bütün bunları göz önünde bulundurursak arılık, biz arıcılara sefa yeri değil cefa mekanı olmaktadır. 

Peki, arı kovanı satın alırken nelere dikkat etmeliyiz, ya da soruyu öyle sorayım, ‘ sen kovanı nasıl yapıyorsun’. İmalatını yaptığım arı kovanları Mersin bölgesinde oldukça rağbet görmekte olup, arıcı dostlarla bire bir görüşmeler ile kalıcı dostluklara vesile olmaktadır. Ben sadece arı kovanı yapan bir  esnafım, sezon geldi hadi üç yüz beş yüz kovan yapalım da satalım zihniyeti ile hareket etmem. Yıl 365, 12 ay, 52 hafta boyunca sadece arı kovanı yapar ve satarım. Bu arada elbette ki arıcılık faaliyeti olmazsa olmazlarımdandır. Yaptığım kovanların ağaçlarını özenle seçer, kurutma işlemini büyük bir hassasiyetle uygularım. Bırakın arıcıyı, bir çok marangozun bilmediği ya da dikkate almadığı ağaç özelliklerini bilir ve  ona göre yaparım. Örnek, ben yaz kesimi ağaç almam da kullanmam da illa ki kış kesimi olacak. Yüksek yerlerin ağacı olacak, kızılçam olacak, en az üç metrelik, mümkünse 4 metrelik ağaç olacak. Beş sene önce satmış olduğum kovan için kat isteyen, çita isteyen olursa ölçüsü neydi onun demeden yapmalı ve arıcıya vermeliyim. Bu çizgimden hiç çıkmadım ve zihniyet olarak yıllardır arı kovanı yapmaktayım ve yapmaya da devam ediyorum.

Kovanların tamamı  apel marka iskelet  tutkalı kullanılmaktadır. Kovan tabanları 2 santim kalınlığında ve altında 2 adet 5.5 santim çapında havalandırma delikleri bulunmaktadır. Kovan üst sacı kalınlığı ise 0.35 galvanizli sacdan imal edilmektedir.

Satılık Arı Kovanı Fiyatları

30/10/2O23 tarihinde fiyatlar güncellenmiştir.

 • Ahşap ana arı kovanı: 350  lira. (7 adet petek çitası içinde) kargo hariç.
 • Metro Kovan: katıyla birlikte 2050 lira (sadece kulaçkalık satışı yoktur). (17 petek çita kuluçkalık, 17 petek çita ballık içindedir).
 • Sepet Kovan: Çifti 640 lira kargo dahildir.
 • Arı kovanı: 1300 lira  (10 adet petek çitası içinde). Kargo dahil.
 • Ballık (üst kat): 850  lira (10 adet petek çitası içinde). Kargo dahil.
 • Polen tuzaklı arı kovanı: (kullanılacak olan polen tuzağına göre fark alınmaktadır)
 • Tam takım katlı arı sandığı  2150  lira, kargo dahil

Sabah 09, akşam 20:oo arası  05398482541 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz.

Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sebeplerden ötürü, dolar ve benzeri yatırım araçlarının olağanüstü artış sebeplerine bağlı olarak, fırsatı ganimete çevirerek her ürüne zam ve bu sayede kazanca kazanç eklemek bizim hayat görüşümüzle tezat oluşturmaktadır. Benim vatanımda ki, dağlar, kırlar, bağlar bahçeler nerede var, hangi memlekette bu kadar çiçek florası var. Eğer biz arıcılar özgürce korkmadan 3000 rakımlı dağlara çıkabiliyorsak, memleketimde ki yedi bölgede baharı kışı yaşayabiliyor ve arılarımıza yaşatabiliyorsak ne mutlu bizlere, kıymetini bilmemiz lazım. Uzun yıllardır arı kovanı imalatı ve satışı yapan birisi olarak, her yılın eylül ayında fiyatlarımızda ufak tefek oynamalar yapardık. Lakin, bu yıl ki olumsuz gelişmeler neticesinde hiç bir ürünümüze zam yapmadık ve yakın zamanda da yapmayı düşünmüyoruz.  Her ne kadar sitemiz bir online satış sitesi olmasa da arıcılık adına uzun yıllardır emek veren birisi olarak ziyaretçilerimizden oldukça yoğun ilgi görmekteyiz, bu ilgiyi benim güzel ülkemin arıcıları da fazlasıyla hak etmektedir.

Açıkça belirtmeliyim ki, kovan imalatı için gereken hammaddelere de zam gelmiş ve özellikle kovan üst sacında dolara andexli aşırı artışlar olmuştur. Dolar 7 lirayken satılan üst sac şimdi 5 liraya düşen dolar karşısında hemen hemen aynı  fiyattan satılmaktadır. Umarım yöneticilerimiz bu duruma gereken önemi gösterip gerekli fiyat  aralığına çekebilirler. Biz zamsız nasıl satıyoruz, hiç bir hammaddeyi vadeli almamaya çalışıyor, sürekli araştırıyor hesabımıza uyan tüccardan almaya çalışıyoruz. Ayrıca, emeğimizden biraz fedakarlık yaparak ürünlerimizi geçen yılın fiyatlarından satıyoruz. Elbette ki, üretimini yaptığımız arı kovanları Türkiye genelinde oldukça rağbet görmekte olup, yılların verdiği tecrübe ile ‘müşteri daima haklıdır’ prensibinden asla vazgeçmememizdir.   Kovanlarımız Edirne’den Artvin Borçka’ya, Kars’dan İzmir’e, Adana, Mersin kısacası tüm Türkiye’nin dağlarında ovalarında yıllardır arıcılarımızın hizmetindedir.  Bu vesile ile arıcı dostların şimdiden 2019 arıcılık sezonlarının hayırlı olmasını Allah’tan diler, sağlıklı mutlu, bol kazançlı günler olsun isterim.

 

52 Yorum Var “Arı Kovanı Fiyatları

 • Demonte arı kovanı siparişi vermek istiyorum. Şu anki ffiyatınız ne kadar, birde en az kaç kovan siparişi verebiliyoruz, kapıda ödeme var mı selamlar.

 • Selam ..polen tuzaksiz 20 citali normal kovan fiyati ve sedir agacindan olunca fiyati ne olur 100 tane icin fiyatiniz..tesekkurler

  • selamlar, şu an için kereste fiyatları çok yüksek, ciddi alıcı iseniz 05398482541

 • İsmail bey ben Artvi bölgesinde arıcılık yapmayı düşnmekteyim polen tuzaklı kovan fiyatları nedir.Bu konuda neleri (Kovan konusunda) almamı tavsiye edersiniz.
  Teşekkür ederim.

  • Balın hülasası o bölgede olur ve de katma değeri yüksek olur. Bizde polen tuzaklı tam takım arı kovanı şu an için 250 lira artı takribi 60 lirada kargosu tutar. Yakınlarınızdan temin edebilirseniz en azından nakliye sorununu aşmış olursunuz. Elbette ki bizde gönderebiliriz, durum bu şekilde, ilginiz için teşekkür ederim.

 • veteriner.cc deki ölçü ve aynı şekilde ahşap ve polen tuzaksız ve çıtasız kovan istiyorum. ayrıca sadece oradaki tek altlık aynı olmak kaydıyla kaç para olur. Kayseri merkeze nakliyesiyle kaç paradır.

 • Salut sunt din Romania si sunt interesat de apicultura organica ,as fi foarte interesat sa cumpăr stupi organici tipul impletit si cel rotund cu cadre rotunde de la dvs daca se poate sa mi trimiteți prin curier sau altfel in Romania si sper la un moment dat sa ajung si in zona dvs.mulțumesc aștept raspuns

  • Translate (çeviri) ile yorumunuzu anlamaya çalıştım ve de anladığım şu size yuvarlak karakovan lazım, kaç adet lazım. Bir de çeviri ile ne kadar anlaşabiliriz bilmiyorum.

   • Ma interesează karakovan sepet bali 3pcs si karakovan yapimi 3pcs as dori si prețul cu transport cu tot .multumesc

    • transit ticaret belgesi olan bir tanıdıgınız var ise gümrükten kolay geçer, bulgaristan yunanistan ve fransaya bu şekilde arı kovanı gönderdim. Lakin mutlaka transit ticaret belgeli bir tacir bulmak lazım, o belgeyle konteynıra yükleyip götürüyorlar. Ayrıca ürettiğimiz kovanlar organik arıcılığa uygundur ciddi düşünürseniz
     ismailkustemir@gmail.com iletişim kurabilirsiniz, ilginiz için teşekkür ederim.

     • Puteți sa mi dați adresa dvs completa poate reușesc sa ajung cu autocarul la dvs .multumesc

    • syn Armeanul Mircea, dilinizi bilmediğim için yine google çeviri yardımı ile yazdıklarınızı anlamaya çalıştım. Anladığım kadarı ile işyerimin adresini sormuşsunuz, Mersin/Tarsus Fevziçakmak mahallesi İŞGEM. TÜRKİYE.
     Ayrıca Türkiye’ye geldiğinizde mesaj atarsanız size konum atabilirim. Watsapp 05398482541 ilginiz için teşekkür ederim.

  • pevrazlı kovanın fiyatında bir oynama yapamayız ki, her gün her şeye zam geliyor. Dilerseniz, İmamoğlu tipi arı kovanı fiyat olarak biraz daha uygun, katlı 20 çitalı 150 lira. Kalite ve işçilik olarak yine aynı yani yine paslanmaz çelik vidalı, tutkallı, ısı izalasyonlu ve yine sınıf keresteden imal edilmektedir. Neden diğerine göre ucuz diye soracak olursanız imalatı biraz daha kolay ve pevrazlı kovana göre çok az da olsa kereste biraz daha az gidiyor.

   • Vreau si eu stupu rotunzi cu cadre stupi dar sunt din Romania îmi puteți trimite,multumesc

 • Adam düzgün, işi düzgün, müşteri memnuniyetinin peşinde,malının arkasında…
  daha ne olsun?
  İşlerin bereketli olsun…

  • Teşekkür ederim oktay kardeş, arıcının ne zorluklar ile para kazandığını gayet iyi bilirim, o sıcakta o maskenin içinde buram buram terlerken orandan burandan yediğin iğneler. Evet işimin de sonuna kadar arkasındayım, şu yapılan olumlu yorumlar benim için en büyük mutluluk, çok teşekkür ederim.

 • selam ismail usta ankara da arıcılık yapmayı düşünüyorum ilk etapta satmak değil amacım hangi kovanı kullanmam gerekiyor kovanları ne zaman almam gerekiyor yardımcı olurmusunuz,

  • Hüseyin bey, nasıl başlarsanız öyle gidersiniz, o yüzdendir ki size tavsiyem langstroth tipi kovan kullanmanızdır. Bu kovan tipi özellikle Türkiye genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel anlamda ölçüler (ustalar kafalarına göre yapar, arıcılarda ellerinde ki kovan ölçüsünden yaptırır) ufak tefek farklılıklar gösterse de birbirine uyum sorunu çok azdır. Kısacası tavsiyem langstroth tipi ve mutlaka alttan havalandırmalı kovan kullanmanızdır. Bu işi ciddi anlamda yapacağım derseniz polen tuzaklı kovan kullanmanızda büyük yarar vardır.

 • İsmail bey
  Kovanlarınızı gelip gördüm çok hoşuma gitti
  Bildiğiniz gibi 70 adet sipariş verdim görmüş olduğum kovanlarda
  dahada iyisini olacagından şüphem yok
  Çünkü sizleri tanıdıktan sonra bundan hiç şüphem yok.
  Sizleri tanımak la kalmayıp hoş aynı zamanda doslugunuz benim için değerli iyiki varsınız

  • teşekkür ederim mehmet abim, sağolasın. Yahu bu arıcılık hoş bir uğraş, muhabbeti desen ona keza, bilgi alışverişi desen hiç bitmiyor, velhasılı bu arıcılığı da seviyommmmm, arıcı dostlarıda.

   • ismail bey polen tuzaklı plastik taban satışı yapıyormusunuz?
    ben mersin erdemliden yazıyorum arıcılığa yeni girdim denebilir.
    hesablı plastik polen tuzaklı kovan altı lazımda biraz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.