Arı Kovanı Fiyatları

Satışa Hazır Arı Kovanları

Satışa Hazır Arı Kovanları

Arıcının sermayesi arı kovanı derler ancak, bu söz son yıllarda bence biraz demode olmuştur, neden derseniz; sadece kovanla arıcılık sektörü hiç bir ilerleme kaydetmiyor. Başlı başına bir makale konusu olduğu için biz asıl konumuz olan satılık arı kovanları ve özelliklerinden bahsedelim. Ülkemiz genelinde bir çok firma bu iş için geniş çaplı çalışmalar yapmakta ve her geçen gün de kendi çaplarında gelişmeler göstermektedir. Burada bence en önemli konulardan birisi arıcılara düşmekte, araştırmadan, sormadan sadece ucuz hatta en ucuzu aramalarıdır. İnternet ortamında kovan fiyatları yazarak arama yapanların karşısına bir çok ilan sitesi ve çeşitli reklamlar çıkmaktadır. Bizzat kendi yaptığım araştırmalarda gözlemledim ki, sadece bir arı kovanı resmi ve yanında da fiyatı, özelliğinden bahseden bir kaç klişe sözden başka bir şey yok. Kapıda ödeme şu kadar, siteden alırsan bu kadar ve süslenmiş bir kaç kelime.  Benim şahsi görüşüm böyle bir arı kovanı satışı, alışı olmaz, olsa da sorunlu olur. Bir çok özelliği bir arada bulunduran ve satın alındığında en azından beş sene kullanılması şart olan arıcının ekmek kapısı olan bu arı evleri öyle bir küçük resim ile satın alınmaz. Yine şahsen benim görüşüm dokunmak lazım, hissetmek lazım, kovanı yapan kişinin mutlaka arıcı olması lazım. Derseniz ki, sen bu yazıyı neden yazdın, bu siteyi neden kurdun, elbette ben kovan imalatı yapıyor ve de satıyorum ancak,  arılarını kışlatmak için bu bölgeye gelen arıcılarla bire bir görüşerek, tanışarak satış yapıyorum. Siteden satış yapmıyorum, yapmaya da pek niyetli değilim. Yerim belli tel numaram zaten 24 saat açık.

Öncelikli olarak kovan çeşitleri ve özelliklerinden biraz bahsetmek istiyorum. İmalatını yaptığım kovanları zaten sitemizde yayınlıyorum mesela, sepet kovan, metro kovan, ahşap ana arı kovanı başlıklı yazılarımı takip edebilir fiyatlarını görebilirsiniz. Gerçek karakovan imalatı yapıyor olsam da onu piyasaya sürmüyorum.

Türkiye genelinde en çok tercih edilen arı kovanı, langstroth  olarak adlandırılan kovan çeşitlerinden birisidir. Hemen hemen bir çok firma bu kovan ölçülerini kullanmakta lakin hiç birinin yaptığı diğer firmanın yaptığıyla eşleşmemektedir. Bu ölçü hassasiyeti ise arıcılara çalışırken büyük zorluklar yaşatmakta ve adeta hayatlarından bezdirmektedir. Petek çitalarının bir birine uyumsuzluğu, kovan üst kapaklarının birbirine olmaması üzüntülere sebep olmaktadır. Bütün bunları göz önünde bulundurursak arılık, biz arıcılara sefa yeri değil cefa mekanı olmaktadır. 

Peki, arı kovanı satın alırken nelere dikkat etmeliyiz, ya da soruyu öyle sorayım, ‘ sen kovanı nasıl yapıyorsun’. İmalatını yaptığım arı kovanları Mersin bölgesinde oldukça rağbet görmekte olup, arıcı dostlarla bire bir görüşmeler ile kalıcı dostluklara vesile olmaktadır. Ben sadece arı kovanı yapan bir  esnafım, sezon geldi hadi üç yüz beş yüz kovan yapalım da satalım zihniyeti ile hareket etmem. Yıl 365, 12 ay, 52 hafta boyunca sadece arı kovanı yapar ve satarım. Bu arada elbette ki arıcılık faaliyeti olmazsa olmazlarımdandır. Yaptığım kovanların ağaçlarını özenle seçer, kurutma işlemini büyük bir hassasiyetle uygularım. Bırakın arıcıyı, bir çok marangozun bilmediği ya da dikkate almadığı ağaç özelliklerini bilir ve  ona göre yaparım. Örnek, ben yaz kesimi ağaç almam da kullanmam da illa ki kış kesimi olacak. Yüksek yerlerin ağacı olacak, kızılçam olacak, en az üç metrelik, mümkünse 4 metrelik ağaç olacak. Beş sene önce satmış olduğum kovan için kat isteyen, çita isteyen olursa ölçüsü neydi onun demeden yapmalı ve arıcıya vermeliyim. Bu çizgimden hiç çıkmadım ve zihniyet olarak yıllardır arı kovanı yapmaktayım ve yapmaya da devam ediyorum.

Kovanların tamamı çelik vida ile vidalanmakta ve würt marka ahşap tutkalı kullanılmaktadır. Kovan tabanları 2 santim kalınlığında ve altında 2 adet 5.5 santim çapında havalandırma delikleri bulunmaktadır. Kovan üst sacı kalınlığı ise 0.35 galvanizli sacdan imal edilmektedir.

Satılık Arı Kovanı Fiyatları

22/11/2O21 tarihinde fiyatlar güncellenmiştir.

 • Ahşap ana arı kovanı: 150  lira. (7 adet petek çitası içinde) kargo hariç.
 • Metro Kovan: katıyla birlikte 500 lira (sadece kulaçkalık satışı yoktur). (17 petek çita kuluçkalık, 17 petek çita ballık içindedir).
 • Sepet Kovan: Çifti 540 lira kargo dahildir.
 • Arı kovanı: 300 lira  (10 adet petek çitası içinde). Kargo hariç.
 • Ballık (üst kat): 200  lira (10 adet petek çitası içinde). Kargo hariç.
 • Polen tuzaklı arı kovanı: (kullanılacak olan polen tuzağına göre fark alınmaktadır)
 • Tam takım katlı arı sandığı  500  lira, kargo hariç

Sabah 09, akşam 20:oo arası  05398482541 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz.

Enflasyonla mücadele kapsamında fiyatlarımız geçen yılın  fiyatları ile aynıdır.

11.11.2018 Pazar günü itibarı ile bu yazıda bir güncelleme ihtiyacı duydum lakin, bu güncellemeyi hemen zam geldi olarak yorumlamayınız. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sebeplerden ötürü, dolar ve benzeri yatırım araçlarının olağanüstü artış sebeplerine bağlı olarak, fırsatı ganimete çevirerek her ürüne zam ve bu sayede kazanca kazanç eklemek bizim hayat görüşümüzle tezat oluşturmaktadır. Benim vatanımda ki, dağlar, kırlar, bağlar bahçeler nerede var, hangi memlekette bu kadar çiçek florası var. Eğer biz arıcılar özgürce korkmadan 3000 rakımlı dağlara çıkabiliyorsak, memleketimde ki yedi bölgede baharı kışı yaşayabiliyor ve arılarımıza yaşatabiliyorsak ne mutlu bizlere, kıymetini bilmemiz lazım. Uzun yıllardır arı kovanı imalatı ve satışı yapan birisi olarak, her yılın eylül ayında fiyatlarımızda ufak tefek oynamalar yapardık. Lakin, bu yıl ki olumsuz gelişmeler neticesinde hiç bir ürünümüze zam yapmadık ve yakın zamanda da yapmayı düşünmüyoruz.  Her ne kadar sitemiz bir online satış sitesi olmasa da arıcılık adına uzun yıllardır emek veren birisi olarak ziyaretçilerimizden oldukça yoğun ilgi görmekteyiz, bu ilgiyi benim güzel ülkemin arıcıları da fazlasıyla hak etmektedir.

Açıkça belirtmeliyim ki, kovan imalatı için gereken hammaddelere de zam gelmiş ve özellikle kovan üst sacında dolara andexli aşırı artışlar olmuştur. Dolar 7 lirayken satılan üst sac şimdi 5 liraya düşen dolar karşısında hemen hemen aynı  fiyattan satılmaktadır. Umarım yöneticilerimiz bu duruma gereken önemi gösterip gerekli fiyat  aralığına çekebilirler. Biz zamsız nasıl satıyoruz, hiç bir hammaddeyi vadeli almamaya çalışıyor, sürekli araştırıyor hesabımıza uyan tüccardan almaya çalışıyoruz. Ayrıca, emeğimizden biraz fedakarlık yaparak ürünlerimizi geçen yılın fiyatlarından satıyoruz. Elbette ki, üretimini yaptığımız arı kovanları Türkiye genelinde oldukça rağbet görmekte olup, yılların verdiği tecrübe ile ‘müşteri daima haklıdır’ prensibinden asla vazgeçmememizdir.  Çelik vidalı kovanlarımız Edirne’den Artvin Borçka’ya, Kars’dan İzmir’e, Adana, Mersin kısacası tüm Türkiye’nin dağlarında ovalarında yıllardır arıcılarımızın hizmetindedir.  Bu vesile ile arıcı dostların şimdiden 2019 arıcılık sezonlarının hayırlı olmasını Allah’tan diler, sağlıklı mutlu, bol kazançlı günler olsun isterim.

Arı kovanı fiyatları 13.03.2020 tarihinde güncellenmiştir buna göre, kuluçkalık 125 tli ballık 75  tl, sedir ağacından olursa 20 lira fiyat farkı eklenmiştir. Sitemizde yazılan yazılar özgün içerik olduğu için yukarıdaki eski fiyatları google index düzeni bozulmasın diye değiştirmeden, fiyat güncellemelerimizi yazının en altında bilgi amaçlı paylaşmak zorunda kaldık, anlayışınız için teşekkür ederim.

51 Yorum Var “Arı Kovanı Fiyatları

 • İsmail bey merhaba . Geçen yıl aldığım kovanlardan çok memnunum . 2018 sezonu için sipariş vermek istiyorum ama fiyatlarınız biraz yüksek gibi . Ön ödemeli bir sipariş versem fiyatta biraz indiriminiz olurmu. 100 adet polen tuzaklı kovan Laz’ım bana birde kargoda kolaylık sağlayabilirmisiniz 05377400232

  • Kargo değil de, Mersin’den İstanbul’a dönüş yapan yükü az tırlar oluyor, denk düşerse ordan biraz indirim olabilir. Yüksek kaliteli kovan torku yüksek kızılçam kerestesinden oluyor, geçen sene geldiğinde görmüştün 3 metrelik keresteden imalat yapıyorum ve fiyatlar oldukça yükseldi.

 • 100 adet katlı kovan yaptırmayı düşünüyorum.Çelik vida ile montajlı mavi boyalı olacak benim istediğim ölçüleri versem yapabilir misiniz.Bana mail atarsanız sevinirim.

  • Ben pek düşünmüyorum, yapıyorum satıyorum, yukarıda tel no var, ciddi iseniz ararsınız konuşuruz, anlaşabilirsek neden olmasın.

 • Merhaba,
  Emekli öğretmenim ve Eskişehir’de arıcılıkla uğraşıyorum. Bizim buralarda iyi bir kovan bulmanın imkanı yok. Bu tarz şeylerin internette de pek bulunmayacağını düşünüyordum. Ama buna rağmen satılık arı kovanı için internette ümitsizce arama yaptım.Böylelikle sizi buldum ve en önemli sorunum da çözülmüş oldu. Başta İsmail usta olmak üzere çok teşekkür ediyorum. Yeniden görüşmek dileğiyle…

  • Hocam memnun edebildikse ne mutlu bize, bu sayfadan tanışmıştık, nerden nereye geldik. 2018 sezonuna şimdiden hazırlık yapan, ciddi arıcılardan birisiniz, inşallah bal rekorunu bu yılda kırarsınız, damızlık arımı da sık sık hatırlatacam size.

 • Merhaba, İstanbul’da satılık arı kovanı bulamıyorum. Kargo ile gönderme imkanınız var mı?

  • Elbette kemal bey, adetli alanlar için nakliye daha uygun ama nakliyeye uymuyorsa mecbur kargo ya da ambarla gönderebiliriz.

 • Pazarlık sünnettir dense de herkese aynı fiyatı veriyor olmanız güzel birşey bence en azından müşterinin içine daha ucuza da alabilir miydim kurdu düşmüyor. Hafta sonu tarsusta olacam zaman ayarlayabilirsem kovanlarınızı yakından incelemek istiyorum. 2018 yılı için yaklasık 50 kovana ihtiyacım olacak . Tüm arıcı dostlara saygılarla saglıcakla kalın.

  • Beklerim tabi ki kardeş, lakin, pazar günü arılığa gitmem gerekiyor, mümkünse cumartesi buluşalım, ya da kovanlar zaten dışarıda dilediğin gibi inceleyebilirsin.

 • Merhaba, onecelikle kovanlardaki sorunlarımızı ve tercih ettigimiz kovanlardaki kriterlerimizi yillarin getirdigi tecrubeyle guzel analiz etmişsiniz.Isinizdeki hassasiyetiniz bir satıslık esnaf olmadiginizi gosteriyor.Bu sene icin ihtiyacim yok fakat 2018 yılı genç çiftçi projesi için 100 adet kovana ihtiyacım olacak.Fiyat hakkinda bilgi verebilir misiniz? Yoksa özelden mi görüşmek istersiniz. Saygilarimla .

  • Sitede tel no mevcut, dilerseniz arayabilirsiniz ancak, pazarlık yapmayı düşünüyorsanız o olmaz. Nedeni ise, fiyatımız ince elenip sık dokunarak belirlenmektedir, olağan üstü bir ekonomik farklılık yaşanmaz ise 2018 arı kovanı fiyatlarımız yukarıda belirtilmiştir. Arıcı hasan ağbiye bir fiyat, arıcı mehmet ağbiye başka bir fiyat olmaz, yıllardır bu prensiple satış fiyatını oluşturmaktayız. Genç çiftçi projesi kapsamında bizimde satışlarımız olmaktadır ama fiyatlarımız yine aynıdır. Sonuç da bende bir arıcıyım ve yaptığım kovanlar her detay düşünülerek yapılmaktadır, arı taşıma nedir, çita ölçülerinin uyumu ne işe yarar en basit sorunlardır ki ben diğer detayları bile göz ardı etmeyen ve sadece arı kovanı imalatı ile uğraşan birisiyim.

 • İyi akşamlar Amasya Suluova da
  Sıfır çıtasız katlı katsın eski ve yeni tip
  Olmak üzere 50- 60 civarında
  Satılık kovan
  İrtibat :0 542 417 05 55

 • abi selamünaleyküm ben yeni yeni bu işe merak sardım ve araştırmalarım doğrultusunda bu işi sizinle yapmanın uygun olacağına kanaat getirdim bana bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum ilk etapta deneme amaçlı on tane almayı düşünüyorum

  • muhammed kardeş arıcılık güzel bir uğraş, tavsiye ederim ancak; ilk etapta on kovan bence fazla, 3 ya da bilemedin 5 adet arılı kovanla başlarsan bence daha iyi olur. Arı ve arı kovanı almak kolay lakin, hele bir o kovanları aç, arılar seni biraz iğnelesin, zorluklarını azda olsa bir yaşa. Arıyı çoğaltmak sonraki iş, seversen zaten kimse seni tutamaz, on da yaparsın 100 de. Yukarıda telefon numaram var, arılıkta olmadığım sürece gündüz her dakika arayabilirsin, yardımcı olmaya çalışırım.

 • Teşekkür ederim ali kardeş, hayatta her şeyi para kazanmak ile eşdeğerde tutmamak gerekir diye düşünenlerden biriyim. Evet, belki kovan satarak zengin olamadım ama, çok şükür ki kovan alanların dostluğunu kazanmışım. İnşallah 2017 arıcılık sezonu bereketli geçer ve hepimizin yüzü güler. Sevgiler saygılar abim.

 • Slm İsmail bey,sizin bu güvenirliliğiniz dürüstlüğünüz olduğu sürece biz arıcılar daha mutlu oluyoruz.Yılların arıcısıyım çok kovan aldım çok kovan yaptırdım emin olun sizin kovanlarla kıyaslanmaz.Herşeyin para olmadığı dostluğunuz ve güler yüzlülüğünüz bizi daha çok mutlu ediyor kaliteniz tartışılmaz zaten.40 kovan almıştım kısmet olursa 100 kovan daha yaptıracam Saygılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.