Demonte Arı Kovanı

Demonte Arı Kovanı Nasıl Yapılır

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu işi yapabilmeniz için biraz el becerisine  sahip olmalısınız, hani derler ya eline keser

paketlenmiş demonte arı kovanları

yakışıyor, yani bir kaç el aletini kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Bu beceriye sahip olduğunuzu var sayarak demonte arı kovanı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışayım.

Demonte arı kovanı yapmak için gerekli malzeme ve ekipmanlar;

Tam  gönyesinde ve hassas ölçülerde kesilmiş, lambası ve kanalları açılmış 1 adet ön tahta, 1 adet arka tahta ve 2 adet de yan tahta (kasnak tahtaları olarak adlandırılır). Arı kovanı içerisine yerleştirilecek olan 10 adet bal çitası (petek çitası) için gerekli olan 10 adet üst çita, 20 adet yan yanak (küpe olarakda adlandırılır), 10 adet alt çita ve bunların mutlak süretle hassas ölçülerde hazırlanmış olması gerekmektedir. Dikkat!! arı kovanı ölçüleri yazımızda detaylı ölçülere bakmanızı öneririm ve satın alacağınız demonte arı kovanlarının da işin ehli biri tarafından yapılmış olmasına mutlaka dikkat edin. Sıradan bir marangoza, mobilyacıya ucuza mal etmek adına ağacı götürüp bana şöyle şöyle kesiver gibi uğraşlar beyhudedir, faydadan çok zarar görürsünüz.  Bir adet şarzlı matkap,  çok düzgün zeminli bir tezgah, bir adet işkence (vidalı da denilen sıkıştırma aparatı), çekiç, bir adet küçük ispiral makinesi, 3,5×50 paslanmaz çelik vida, beyaz iskelet tutkalı (köpük tutkalı ile yapan çok lakin, ben tavsiye etmiyorum).  Plastik kovan tabanı, plastik kovan kapağı, bal çitalarını çakmak için zımba yok ise 3 lük çivi.

Kovanın ön ve arka tahtalarının tepelerindeki  açılmış lambalara tutkalı sürün, düzgün zeminli tezgahın üstünde çıta kanalları yukarı gelecek şekilde 4 parçayı birbirine vidalayın, her köşeden 3 tane vida atın yanı 4 köşe iki taraflı vidalanmalı, toplamda 24 adet vida ile sabitleyin. İspirale taktığınız zımpara ile çatılmış olan kovanı zımparalayın ufak tefek kaçıntıları bununla düzleyin.  Hazır plastik tabanı kovan altına vidalayın, bal çitalarını da çaktıktan sonra içerisine yerleştirin, üstüne de plastik kapağı kapattınız mı, işlem tamamdır, 1 adet polen tuzaklı arı kovanı yapmış olursunuz. Doğru ölçülerde ve  kurutulmuş kereste ile yapılmış demonte kovan imalatı yapmak çok basit bir olaydır.

paketlenmiş arı kovanları

Zaten bu kadarlık işlemi yapamayan birisinin arıcılık yapması da epeyce zor olacaktır. Demonte arı kovanı neden tercih ediliyor derseniz,  adetli sayı ile çalışanlar için navlum parası ceblerinde kalır ayrıca,  bu ölçülerdeki kovanlar üst kat içinde kullanılır yani, isterseniz kuluçkalık, isterseniz kat olarak arılığınızda kullanabilirsiniz.

Demonte arı kovanı satın alırken mutlak suretle aldığınız ürünlerin iyi paketlenmiş olması gerekmektedir. Kasnak olarak tabir ettiğimiz tahtalar birbirine yapışacak şekilde iyice sıkıştırılmış olmalı ve streçle kaplanmalıdır, ağaç ne kadar kuru olursa olsun serbest kaldığında mutlaka kasılacak, eğilecektir, laletayn bir kutu içerisinde gönderilmiş ürünleri asla kabul etmeyin, resimde görüldüğü gibi bir paketleme mutlaka olmalıdır.

Demonte arı kovanı fiyatları: ön arka ve iki yan kasnak toplamda 4 adet (1 adet kovan) Türkiye’nin her yerine kargo dahil 75 liradır.

10 adet demonte bal çitası 1.5×10=15 liradır.    (en az 100 adet için kargo fiyata dahildir)

Demonte arı kovanı fiyatları 14.03.2020 tarihinde 90 tl olarak güncellenmiştir, il ya da ilçe merkez adresleri olmak şartı ile kargo ücreti firmamıza aittir. Ayrıca, yazımda detaylı olarak sizin elinize geçecek ürünümüzün nitelikleri belirtilmiştir. Sıkça sorulan sorulara karşı tekrar belirtmek isterim ki,   plastik kovan tabanı ve plastik üst kapak alıcı kişiye aittir. Çok çeşitli markaların farklı fiyatları mevcuttur o yüzden kovan tabanı ve kapağı müşterinin tercihine bırakılmıştır. On çitalı olmak kaydı ile her marka plastik taban ve kapak ölçüleri ile uyumlu demonte kovanlarımız özel ölçü istenmedikten sonra standart olarak elinize geçmektedir, saygılarımla.

47 Yorum Var “Demonte Arı Kovanı

 • İsmail bey. 25 adet İmamoğlu tipi, demonte olarak kuluçkalık tahtaları ve kapak dahil, taban hariç. Ne sayarsınız? Kahramanmaraş Merkeze gönderiminiz var mı? Ya dairtibat tel. Gönderirseniz haberleşiriz.

  • sanırım bu gün arayan arkadaş sizdiniz, yinede 05398482541 ulaşabilirsiniz. 30 adet imamoğlu tipi kapağıyla birlikte siparişinizi kayıt ettim.

 • Merhaba,
  Ben 2 adet tabut kovan olacak şekilde 1 metre uzunluğunda demonte malzeme isityrum fiyat ne olur? Taban ve kapak olmayacak. 2 yan, 1 ön 1 arka, uçuş tahtası, polen tuzağı, altı komple delikli saç olacak şekilde ve giriş deliğ i yan tahtanın sağ başından 10cm içeride olacak şekilde.
  Mümkünmüdür. Fiyat verirseniz detayları anlatırım.

  • Türkiye’nin her yerine (il ya da ilçe merkez adresi) de monte bal çitası kargo dahil 2 liradır (minumum 200 adet).

  • mümkündür kardeş ama, şu sıralar siparişleri kavuşturmak için gayret gösteriyoruz, inşllah pandemi yasakları biter insanlık şu illetten kurtulursa ancak o zaman olur.

 • çıta yüksekliği 25 cm 47.5cm çift katlı alt üst kapak dahil 20 çıtalı demonte kovan fiyatınız ne kadar

  • telli polen tuzaklı ahşap demonte taban (site içerisinde detaylı bilgisi mevcut) tam takım kargo dahil 300 lira, normal taban isterseniz, 260 tl

 • İSMAİL BEY BEN BAL İŞNE YENİ BAŞLIYACAĞIM KOMPLE KOVAN HERŞEY DAHİL 10 ÇITALI FİYATİ NEDİR

 • Mrhb ben komple silariş vermek istiyorum altüst ön arka sağ sol + on çıta fiyat ne olur acaba kolay gelsin

  • taban ve kapak hariç, 10 adet bal çitası de monte, ön arka, sağı solu yani kasnak fiyatı 75 lira kargo dahil

 • 26 cm x 38,5 cm ön-arka 2 adet,
  (sadece çerçeve küpesi lambalı)
  26 cm x 50,5 cm yan tahta 2 adet,
  (hiçbir lamba yeri yok)
  Fiyat ne olur?
  İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.