Demonte Arı Kovanı

Demonte Arı Kovanı Nasıl Yapılır

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu işi yapabilmeniz için biraz el becerisine  sahip olmalısınız, hani derler ya eline keser

paketlenmiş demonte arı kovanları

yakışıyor, yani bir kaç el aletini kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Bu beceriye sahip olduğunuzu var sayarak demonte arı kovanı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışayım.

Demonte arı kovanı yapmak için gerekli malzeme ve ekipmanlar;

Tam  gönyesinde ve hassas ölçülerde kesilmiş, lambası ve kanalları açılmış 1 adet ön tahta, 1 adet arka tahta ve 2 adet de yan tahta (kasnak tahtaları olarak adlandırılır). Arı kovanı içerisine yerleştirilecek olan 10 adet bal çitası (petek çitası) için gerekli olan 10 adet üst çita, 20 adet yan yanak (küpe olarakda adlandırılır), 10 adet alt çita ve bunların mutlak süretle hassas ölçülerde hazırlanmış olması gerekmektedir. Dikkat!! arı kovanı ölçüleri yazımızda detaylı ölçülere bakmanızı öneririm ve satın alacağınız demonte arı kovanlarının da işin ehli biri tarafından yapılmış olmasına mutlaka dikkat edin. Sıradan bir marangoza, mobilyacıya ucuza mal etmek adına ağacı götürüp bana şöyle şöyle kesiver gibi uğraşlar beyhudedir, faydadan çok zarar görürsünüz.  Bir adet şarzlı matkap,  çok düzgün zeminli bir tezgah, bir adet işkence (vidalı da denilen sıkıştırma aparatı), çekiç, bir adet küçük ispiral makinesi, 3,5×50 paslanmaz çelik vida, beyaz iskelet tutkalı (köpük tutkalı ile yapan çok lakin, ben tavsiye etmiyorum).  Plastik kovan tabanı, plastik kovan kapağı, bal çitalarını çakmak için zımba yok ise 3 lük çivi.

Kovanın ön ve arka tahtalarının tepelerindeki  açılmış lambalara tutkalı sürün, düzgün zeminli tezgahın üstünde çıta kanalları yukarı gelecek şekilde 4 parçayı birbirine vidalayın, her köşeden 3 tane vida atın yanı 4 köşe iki taraflı vidalanmalı, toplamda 24 adet vida ile sabitleyin. İspirale taktığınız zımpara ile çatılmış olan kovanı zımparalayın ufak tefek kaçıntıları bununla düzleyin.  Hazır plastik tabanı kovan altına vidalayın, bal çitalarını da çaktıktan sonra içerisine yerleştirin, üstüne de plastik kapağı kapattınız mı, işlem tamamdır, 1 adet polen tuzaklı arı kovanı yapmış olursunuz. Doğru ölçülerde ve  kurutulmuş kereste ile yapılmış demonte kovan imalatı yapmak çok basit bir olaydır.

paketlenmiş arı kovanları

Zaten bu kadarlık işlemi yapamayan birisinin arıcılık yapması da epeyce zor olacaktır. Demonte arı kovanı neden tercih ediliyor derseniz,  adetli sayı ile çalışanlar için navlum parası ceblerinde kalır ayrıca,  bu ölçülerdeki kovanlar üst kat içinde kullanılır yani, isterseniz kuluçkalık, isterseniz kat olarak arılığınızda kullanabilirsiniz.

Demonte arı kovanı satın alırken mutlak suretle aldığınız ürünlerin iyi paketlenmiş olması gerekmektedir. Kasnak olarak tabir ettiğimiz tahtalar birbirine yapışacak şekilde iyice sıkıştırılmış olmalı ve streçle kaplanmalıdır, ağaç ne kadar kuru olursa olsun serbest kaldığında mutlaka kasılacak, eğilecektir, laletayn bir kutu içerisinde gönderilmiş ürünleri asla kabul etmeyin, resimde görüldüğü gibi bir paketleme mutlaka olmalıdır.

Demonte arı kovanı fiyatları: ön arka ve iki yan kasnak toplamda 4 adet (1 adet kovan) Türkiye’nin her yerine kargo dahil 70 liradır.

10 adet demonte bal çitası 1.5×10=15 liradır.    (en az 100 adet için kargo fiyata dahildir)

16 Yorum Var “Demonte Arı Kovanı

  • kıbrısa istediğimiz ölçüde yapıp yollarmıınız. bizim ölçüler biraz farklı biz 9 çerçeve çalışıyoruz. kovanları ve katları size vereceğim ölçüde yaparmısınız?

    • istenen ölçüde elbette yaparız. gümrük işi nasıl olur bilemem, kıbrısdan arıcı arkadaşlar alıyor götürüyor ama ben buradan teslimat yapıyorum.

  • merhabalar iyi akşamlar. bana 10 adet 6 çerçevelik demonte ruşet kovan lazım fiyatını rica etsem söyleyebilirmisiniz.

  • merhaba. 50 adet cift kat kovan alacağım. demonte şekilde. fiyat ne olur. kocaeli den yazıyorum. teslimat kocaeli.

    • katı yani üst ballığı kuşaksız kullanıyorsanız 70+70=140 lira kargo dahil (il yada ilçe merkezlerine) ballığa kuşak isterseniz 2 yan, iki de arka ve ön olmak kaydıyla 4 taraflı, kargo dahil 10 lira olur. Zaten plastik tabana uyumlu arı kovanları iki amaçlı kullanılabiliyor, tabanı monte ederseniz kuluçkalık, tabansız kullanırsanız ballık. 05398482541 nolu telden ulaşabilirsiniz.

    • Demonte arı kovanı satışı her zaman var, senin kaç adet alacağına bağlı olarak değişebilir. Örneğin 3 beş ya da 10 tane istersen genellikle bu kadar elimizde zaten olur ama, 300 beşyüz tane isterseniz o ayrı değerlendirilir. İl ilçe merkezlerine olmak üzere kargo dahil 70 liradır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.