Demonte Arı Kovanı

Demonte Arı Kovanı Nasıl Yapılır

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu işi yapabilmeniz için biraz el becerisine  sahip olmalısınız, hani derler ya eline keser

paketlenmiş demonte arı kovanları

yakışıyor, yani bir kaç el aletini kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Bu beceriye sahip olduğunuzu var sayarak demonte arı kovanı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışayım.

Demonte arı kovanı yapmak için gerekli malzeme ve ekipmanlar;

Tam  gönyesinde ve hassas ölçülerde kesilmiş, lambası ve kanalları açılmış 1 adet ön tahta, 1 adet arka tahta ve 2 adet de yan tahta (kasnak tahtaları olarak adlandırılır). Arı kovanı içerisine yerleştirilecek olan 10 adet bal çitası (petek çitası) için gerekli olan 10 adet üst çita, 20 adet yan yanak (küpe olarakda adlandırılır), 10 adet alt çita ve bunların mutlak süretle hassas ölçülerde hazırlanmış olması gerekmektedir. Dikkat!! arı kovanı ölçüleri yazımızda detaylı ölçülere bakmanızı öneririm ve satın alacağınız demonte arı kovanlarının da işin ehli biri tarafından yapılmış olmasına mutlaka dikkat edin. Sıradan bir marangoza, mobilyacıya ucuza mal etmek adına ağacı götürüp bana şöyle şöyle kesiver gibi uğraşlar beyhudedir, faydadan çok zarar görürsünüz.  Bir adet şarzlı matkap,  çok düzgün zeminli bir tezgah, bir adet işkence (vidalı da denilen sıkıştırma aparatı), çekiç, bir adet küçük ispiral makinesi, 3,5×50 paslanmaz çelik vida, beyaz iskelet tutkalı (köpük tutkalı ile yapan çok lakin, ben tavsiye etmiyorum).  Plastik kovan tabanı, plastik kovan kapağı, bal çitalarını çakmak için zımba yok ise 3 lük çivi.

Kovanın ön ve arka tahtalarının tepelerindeki  açılmış lambalara tutkalı sürün, düzgün zeminli tezgahın üstünde çıta kanalları yukarı gelecek şekilde 4 parçayı birbirine vidalayın, her köşeden 3 tane vida atın yanı 4 köşe iki taraflı vidalanmalı, toplamda 24 adet vida ile sabitleyin. İspirale taktığınız zımpara ile çatılmış olan kovanı zımparalayın ufak tefek kaçıntıları bununla düzleyin.  Hazır plastik tabanı kovan altına vidalayın, bal çitalarını da çaktıktan sonra içerisine yerleştirin, üstüne de plastik kapağı kapattınız mı, işlem tamamdır, 1 adet polen tuzaklı arı kovanı yapmış olursunuz. Doğru ölçülerde ve  kurutulmuş kereste ile yapılmış demonte kovan imalatı yapmak çok basit bir olaydır.

paketlenmiş arı kovanları

Zaten bu kadarlık işlemi yapamayan birisinin arıcılık yapması da epeyce zor olacaktır. Demonte arı kovanı neden tercih ediliyor derseniz,  adetli sayı ile çalışanlar için navlun parası ceplerinde kalır ayrıca,  bu ölçülerdeki kovanlar üst kat içinde kullanılır yani, isterseniz kuluçkalık, isterseniz kat olarak arılığınızda kullanabilirsiniz.

Demonte arı kovanı satın alırken mutlak suretle aldığınız ürünlerin iyi paketlenmiş olması gerekmektedir. Kasnak olarak tabir ettiğimiz tahtalar birbirine yapışacak şekilde iyice sıkıştırılmış olmalı ve streçle kaplanmalıdır, ağaç ne kadar kuru olursa olsun serbest kaldığında mutlaka kasılacak, eğilecektir, laletayn bir kutu içerisinde gönderilmiş ürünleri asla kabul etmeyin, resimde görüldüğü gibi bir paketleme mutlaka olmalıdır.

Demonte arı kovanı fiyatları: ön arka ve iki yan kasnak toplamda 4 adet (1 adet kovan) 10 adet demonte çitasıyla birlikte Türkiye’nin her yerine kargo dahil 300 liradır.

100 adet demonte bal çitası 10*100=1.000tl liradır.    (en az 100 adet için kargo fiyata dahildir)

Demonte arı kovanı fiyatları 01.07.2022 tarihinde 300 tl olarak güncellenmiştir, il ya da ilçe merkez adresleri olmak şartı ile kargo ücreti firmamıza aittir. Ayrıca, yazımda detaylı olarak sizin elinize geçecek ürünümüzün nitelikleri belirtilmiştir. Sıkça sorulan sorulara karşı tekrar belirtmek isterim ki,   plastik kovan tabanı ve plastik üst kapak alıcı kişiye aittir. Çok çeşitli markaların farklı fiyatları mevcuttur o yüzden kovan tabanı ve kapağı müşterinin tercihine bırakılmıştır. On çitalı olmak kaydı ile her marka plastik taban ve kapak ölçüleri ile uyumlu demonte kovanlarımız özel ölçü istenmedikten sonra standart olarak elinize geçmektedir, saygılarımla.

19.04.2022  Güncellenmiş fiyatlar

De monte arı kovanının tanesi 300 liradır, bir pakette 6 adet kovan mevcuttur. Ön arka, sağ ve sol tahtası işlenmiş olarak verilmektedir. 10 adet bal çitası da içindedir.  Plastik Taban ve üst kapak alıcıya aittir. 01/04/2023 tarihinde  kereste fiyatlarının ve diğer giderlerin yükselmesinden dolayı demonte arı kovanı fiyatı 350 LİRA olarak güncellenmiştir

69 Yorum Var “Demonte Arı Kovanı

 • istenilen ölçüde demonte kovan yapiyor musunuz? ve bir iletisim numarası alabilir miyim

  • Selamlar Ölçüye göre üretimimiz var detaylı görüşme için iletişim 5398482541 telefondan
   ulaşabilirsiniz

 • s.a. en az 6 adet demissiniz. demonte halde kovanın tüm parcaları ve 10 ar adet cıta icerisinde kargo dahil 2100 tl midir?

  • 1 adet demonte kovan demonte petek çitası dahil 350 Lira en az 6 adet gönderiyoruz toplam 6*350=2100

 • Her bir kat 300’e geliyor. Taban hariç, galvanizli üst kapak hariç öyle mi? Emeği bizden takımı(2kat+ 1 plastik taban+ 1 üst kapak) 1000tl’yi buluyor yani

 • selamun aleykum kolay gelsin demonte satışınız devam ediyormu arıcılığa 1 kovan ile 20 gün önce başladım allahın izni ile büyütmeyi düşünüyorum bunun için istanbul sultangazi bölgesine kargo dahil 2 adet demonte fiyatı nedir alt kapat üst kapak dahil mi polen tuzaklımı bilgi veririseniz sevinirim iyi çalışmalar

  • selamlar öncelikle mesajınıza elimizde olmayan nedenlerden dolayı geç cevap yazıyorum demonte kovan en az 4 adet olmak üzere her domonte kovan için 10 adet petek çitası dahil 300*4=1200 TL ahşap üstügalvanizli sac kaplı kapak fiyatımız 125*4=500 TL TL Bu fiyatlara kargo dahildir

  • Selam Murat kardeşim bir önceki yazdığım cevapta Kovan tabanının hariç olduğunu yazmamıştım o fiyatların içinde kovan tabanı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.