Demonte Arı Kovanı

Demonte Arı Kovanı Nasıl Yapılır

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu işi yapabilmeniz için biraz el becerisine  sahip olmalısınız, hani derler ya eline keser

paketlenmiş demonte arı kovanları

yakışıyor, yani bir kaç el aletini kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Bu beceriye sahip olduğunuzu var sayarak demonte arı kovanı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışayım.

Demonte arı kovanı yapmak için gerekli malzeme ve ekipmanlar;

Tam  gönyesinde ve hassas ölçülerde kesilmiş, lambası ve kanalları açılmış 1 adet ön tahta, 1 adet arka tahta ve 2 adet de yan tahta (kasnak tahtaları olarak adlandırılır). Arı kovanı içerisine yerleştirilecek olan 10 adet bal çitası (petek çitası) için gerekli olan 10 adet üst çita, 20 adet yan yanak (küpe olarakda adlandırılır), 10 adet alt çita ve bunların mutlak süretle hassas ölçülerde hazırlanmış olması gerekmektedir. Dikkat!! arı kovanı ölçüleri yazımızda detaylı ölçülere bakmanızı öneririm ve satın alacağınız demonte arı kovanlarının da işin ehli biri tarafından yapılmış olmasına mutlaka dikkat edin. Sıradan bir marangoza, mobilyacıya ucuza mal etmek adına ağacı götürüp bana şöyle şöyle kesiver gibi uğraşlar beyhudedir, faydadan çok zarar görürsünüz.  Bir adet şarzlı matkap,  çok düzgün zeminli bir tezgah, bir adet işkence (vidalı da denilen sıkıştırma aparatı), çekiç, bir adet küçük ispiral makinesi, 3,5×50 paslanmaz çelik vida, beyaz iskelet tutkalı (köpük tutkalı ile yapan çok lakin, ben tavsiye etmiyorum).  Plastik kovan tabanı, plastik kovan kapağı, bal çitalarını çakmak için zımba yok ise 3 lük çivi.

Kovanın ön ve arka tahtalarının tepelerindeki  açılmış lambalara tutkalı sürün, düzgün zeminli tezgahın üstünde çıta kanalları yukarı gelecek şekilde 4 parçayı birbirine vidalayın, her köşeden 3 tane vida atın yanı 4 köşe iki taraflı vidalanmalı, toplamda 24 adet vida ile sabitleyin. İspirale taktığınız zımpara ile çatılmış olan kovanı zımparalayın ufak tefek kaçıntıları bununla düzleyin.  Hazır plastik tabanı kovan altına vidalayın, bal çitalarını da çaktıktan sonra içerisine yerleştirin, üstüne de plastik kapağı kapattınız mı, işlem tamamdır, 1 adet polen tuzaklı arı kovanı yapmış olursunuz. Doğru ölçülerde ve  kurutulmuş kereste ile yapılmış demonte kovan imalatı yapmak çok basit bir olaydır.

paketlenmiş arı kovanları

Zaten bu kadarlık işlemi yapamayan birisinin arıcılık yapması da epeyce zor olacaktır. Demonte arı kovanı neden tercih ediliyor derseniz,  adetli sayı ile çalışanlar için navlun parası ceplerinde kalır ayrıca,  bu ölçülerdeki kovanlar üst kat içinde kullanılır yani, isterseniz kuluçkalık, isterseniz kat olarak arılığınızda kullanabilirsiniz.

Demonte arı kovanı satın alırken mutlak suretle aldığınız ürünlerin iyi paketlenmiş olması gerekmektedir. Kasnak olarak tabir ettiğimiz tahtalar birbirine yapışacak şekilde iyice sıkıştırılmış olmalı ve streçle kaplanmalıdır, ağaç ne kadar kuru olursa olsun serbest kaldığında mutlaka kasılacak, eğilecektir, laletayn bir kutu içerisinde gönderilmiş ürünleri asla kabul etmeyin, resimde görüldüğü gibi bir paketleme mutlaka olmalıdır.

Demonte arı kovanı fiyatları: ön arka ve iki yan kasnak toplamda 4 adet (1 adet kovan) Türkiye’nin her yerine kargo dahil 275 liradır.

100 adet demonte bal çitası 8×100=800 liradır.    (en az 100 adet için kargo fiyata dahildir)

Demonte arı kovanı fiyatları 14.03.2020 tarihinde 90 tl olarak güncellenmiştir, il ya da ilçe merkez adresleri olmak şartı ile kargo ücreti firmamıza aittir. Ayrıca, yazımda detaylı olarak sizin elinize geçecek ürünümüzün nitelikleri belirtilmiştir. Sıkça sorulan sorulara karşı tekrar belirtmek isterim ki,   plastik kovan tabanı ve plastik üst kapak alıcı kişiye aittir. Çok çeşitli markaların farklı fiyatları mevcuttur o yüzden kovan tabanı ve kapağı müşterinin tercihine bırakılmıştır. On çitalı olmak kaydı ile her marka plastik taban ve kapak ölçüleri ile uyumlu demonte kovanlarımız özel ölçü istenmedikten sonra standart olarak elinize geçmektedir, saygılarımla.

19.04.2022  Güncellenmiş fiyatlar

De monte arı kovanının tanesi 275 liradır, bir pakette 6 adet kovan mevcuttur. Ön arka, sağ ve sol tahtası işlenmiş olarak verilmektedir. 10 adet bal çitası da içindedir.  Plastik Taban ve üst kapak alıcıya aittir.

55 Yorum Var “Demonte Arı Kovanı

 • kovanlar birbirine kat olabiliyor mu? ve güncel fiyat bilgisi nedir. elden teslim ve kargolu, fazla alınsa fiyat nasıl olur.

  • ister kat ister kuluçkalık yapabilirisiniz, eger kat kullanacam derseniz 4 adet yan ahşap kuşak 10 lira artısı olur. demonte kovan fiyatımız şu an yani 19.04.2022 tarihi itibarı ile 275 lira kargo dahildir. Eger iyerinden tesli alırım derseniz 25 lira kargo ücretini fiyattan düşerim. Yerimiz Mersin Tarsus dadır.

 • demonte kovan ve 1 adet çıta kargo veya elden alma fiyatını yazabilirmisiniz. elen almak için ulaşabileceğim adres varmıdır iyi çalışmalar

  • kargo dahil 175 en az 4 tane almak kaydı ile, elden alırsanız 1 tanede olabilir 150 lira, Mersin-Tarsus

 • Selam, ben Orhan Cesur (öğretmen, Ankara, Hasanoğlan… Telefonda çok defa tavsiyeler aldım. Sağolasın İsmail, Abi)
  Bu kovan Langstroth ölçülerinde herhalde… Bir de bitmiş halinin fotoğrafı konsa iyi olurdu. Doğrusu demonte almak bana cazip geliyor… Elimden az çok iş gelir. Bütün endişem şu an kullandığım kovanlarda karşılaştığım sıkıntılar olmasın. Ölçüler tam, her şey birbirine uyumlu olsun… Kars Kağızman tipi de olabilir aslında… İstiyorum ki hem benim için kolaylık olsun hem de en az arı ölümü olsun… Arı açısından konforlu olsun…

 • Belirtilen bu fiyat hala geçerli ise. Nasıl sipariş verebiliriz?
  “Demonte arı kovanı fiyatları: ön arka ve iki yan kasnak toplamda 4 adet (1 adet kovan) Türkiye’nin her yerine kargo dahil 75 liradır.”

 • Kendiniz kovan yapın diycem ama bu konuda yetenekli misiniz değil misiniz asıl soulması gereken soru burada yetenekli isen yerin varsa planya şerit testere ve kalınlık makinesi şart ama bunların sıfırıni alırsan çok para elden düşme alırsan randımanlı çalıştırabilir misin.tamir masraflarına katlanır mısın orasıda ayrı bir dert.sadece bu da değil fırınlanmış veya güneşte beklemiş üstelik kupkuru tahtaya ihtiyacın olacak bu malzemeleri toptan da alsan epey masrafın olur zaten.bu kadar malzemeyi aldın diyelim.makineleri de aldın baya acemisin bunu kabullen parmaklarını uçurmak gibi bir niyetin vermı orasını da bilemem tabi.yani sözün özü şu demonte alacaksın ve çakmasını da kendin yapacaksın
  .olay budur kardeşler.

 • Demonte kovan satışınız devam ediyormu? Fiyatı nedir? Ödeme nasıl oluyor?Kapİda ödeme varmı?Birde 6 lı ruşet kovan fiyatı nedir?

  • Kapıda ödeme seçeneği bizde yok, satışımız elbette devam ediyor ancak, üretim pandemi nedeniyle biraz kısıtlı. Temmuz Agustos ayına belirli sayıda demonte kovan üretimi şu an için devam ediyor. 6 lı ruşen kovanda elimizde yok maalesef, sipariş olursa o da temmuz gibi teslim (120TL) edilebilir. Tabi ki size acil lazım ise elinde satışa hazır ürünü bulunan firmalardan temin etmeniz daha iyi olur.

 • pandemi nedeniyle biraz aksamalı olarak elbette ki sürüyor, aldığımız siparişleri ancak kavuşturabiliyoruz. Acil değilse elbette olur iletişim 05398482541

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.