Arı Birleştirme

Beş Çitalı Arı Kolonisi

Arı birleştirmek bilenler için çok kolaydır ama, özellikle amatör arıcılar bu işin henüz başında olduğu için bilmemekte ama, sürekli araştırmaktadırlar. Öncelikli olarak arı kolonileri neden birleştirilmelidir? sorusunun cevabını vermek gerekir ki o da şudur; zayıf arı kolonisinin kışı çıkarması oldukça zordur. Arıcılık kolay bir iş değildir, doğru zamanda doğru hamleyi yapmak, gelecek sezon için çok önemli bir hamledir. Şahsen ben 40 tane iki çitalı arı ile kışa girmektense, 10 tane 8-10 çitalı arı ile kışa girmeyi tercih edenlerden birisiyim.  Arı kolonilerini birleştirmek, erken ilk bahar için oldukça avantajlı bir gelişme olacak ve hatta bahar balı alma şansı arıcı için oldukça yüksek bir şansıda beraberinde getirecektir.

Son bahar geldiğinde, arıcılar kış bakımı için hazırlıklara başlamalı ve özellikle ana arı kontrollerini iyi yapmalıdırlar. Arı birleştirmek illaki zayıf kolonileri birleştirmek anlamına gelmez, bakarsınız 8 çitalı arınızın ana arısı yok, ölmüş ya da bir şekilde sakatlanmış. Bu mevsimde de ana arı bulmak oldukça zor ve hatta iyi bir ana arı bulmak bana göre imkansız gibi bir şey. Bu durumda ne yapacaksınız; mecburen iki güçlü koloniyi birleştireceksiniz ki yine bana göre gayet de iyi sonuç verir. Diğer bir konu da zaten bilindik bir olay, zayıf kolonileri birleştirmek ve bu sayede kışa güçlü bir koloni ile girebilmek.

Arı nasıl birleştirilir?; Bize lazım olacak bir kaç yardımcı malzeme ile birleştirme işlemini yapabiliriz, limon kolonyası, sarımsak, dağ kekiği ve ya herhangi bir kokulu madde, gazete yeterli olacaktır ama, tabi ki arılara zararlı, kalıntı bırakacak bir madde olmamalıdır, ben dağ kekiği ya da sarımsağı tercih edenlerdenim.

Çoklu arı kolonisi birleştirme; bu yöntemle 1 çitalı on tane kovanınız var ise bir  ya da iki güçlü koloni elde edebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken genç ana arılı kovanı tespit etmeniz olacaktır. Diğer kovanlarda var ise ana arı bulunup yok edilmeli ve böylece ilk hazırlık yapılmalıdır. Sonrasında genç ana arısı olan kovana sarımsak ezilerek koku verilmeli ve diğer kovanlardaki arıları çitaları ile birlikte hızlı bir şekilde bu kovana aktarılmalıdır. Birleştirilen arı kovanı yerinde bırakılırken diğer kovanlar ağzı kapatılarak başka bir yere kaldırılmalıdır. Kovana koku sürmekteki amaç, ana arının salgıladığı fenomen kokusunu bir süreliğine yok etmek ve birleşen arıların yeni kovanda ki ana arının yaydığı kokuya alışmalarını sağlamaktır. Kokuyu sürmez isek ne olur? arılar bir birini kırar ve yok olurlar. Bura ki bir soruda şudur; diğer kovandaki arılar eski kovanlarına gitmezler mi? evet, özellikle yaşlı ve tarlacı arılar buna teşebbüs eder ancak, önceki kovanları artık yerinde yoktur, bir müddet uçuşurlar ve eğer nektar ile gelmiş iseler ya birleştikleri kovana girerler ya da en yakın kovana, çok bir kayıp yaşanmaz.  Bura da yapılması gereken eğer mümkünse birleştirilen kovan 5 km uzağa götürülmeli ya da bir birine yakın kovanları birleştirmek olacaktır. Ben aynı arılık içinde bu işlemi yıllardır yaparım ve de hiç bir sorun yaşamadım, bunu da belirtmek isterim.

İki güçlü arı kolonisi nasıl birleştirilir?; Diyelim ki son bahar aylarındayız, elimizde yedek ana arı yok, 8  çitalı bir kolonimizin ana arısı ölmüş, birleştirmek zorundayız, peki ne yapacağız. Anası olan arı kovanının üstüne gazeteyi sereceğiz, bir kat getirip üstüne yerleştireceğiz, bir kalem ucu ile gazeteyi bir kaç yerinden delip diğer kovandaki arıları getirip bu kata yerleştireceğiz. Tabi ki bu işlem de de hem kata hem de kuluçkalığa kokuyu sürmeyi ihmal etmeyeceğiz. Kovanı kapatıp bir kaç gün sonra açtığımız da gazete kağıdının delinip hatta yok edildiğini görebiliriz.  Bu yöntemde de yine anası olmayan arı kovanı kapatılıp başka yere alınmalı ve bu konu asla ihmal edilmemelidir.

Her yazımda belirttiğim gibi ben kendi yaptığım eylemleri sizler ile paylaşmaktayım, eksiğim, yanlışım da olabilir ki var ise böyle bir hata lütfen yorum bölümünden düzeltme isteğinde bulununuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.